Stejně jako ČBÚ již dříve rozhodlo jeho regionální pracoviště v Mostě. Proti tomu se odvolal majitel teplárny v Komořanech a litvínovské sdružení Kořeny, jehož cílem je zachování těžebních limitů v severozápadních Čechách. Obě instituce požadovaly splnění Chalupova požadavku, že minimálně 60 procent uhlí z Vršan musí získat "zdroje zajišťující dodávky tepla pro systémy centrálního zásobování teplem". Námitku ale odvolací orgán posoudil jako nedůvodnou, píše server.
Sdružení Kořeny v první neoficiální reakci na rozhodnutí ČBÚ podle Aktuálně.cz uvedlo, že se obrátí se správní žalobou k soudu. Czech Coal považuje nápad od samého počátku za nesmysl.
Ministerstvo dodávkami většiny hnědého uhlí z Vršan teplárnám podmínilo svůj souhlas s další těžbou, který bude během několika let Czech Coal potřebovat. Teplárnám by ministrův požadavek zajistil až 4,8 milionu tun uhlí ročně, tedy více než deset procent současné těžby v celém Česku.
Vršany jsou pro Czech Coal stěžejním dolem, který má zásoby až do roku 2055. Ročně se v něm těží mezi 7,5 milionu až osmi miliony tun, což představuje asi 17 procent z 45 milionů tun roční produkce hnědého uhlí v Česku. Pokud budou dodrženy územní limity těžby, které chrání okolní obce před bouráním, po roce 2020 budou Vršany jediným dolem Czech Coalu.
V celém Česku se očekává během příštích tří let až desetiprocentní pokles těžby, zčásti kvůli územním limitům a zčásti kvůli fyzickému vyčerpávání ložisek. Podle expertů už dříve oslovených ČTK to odnesou nejvíc právě teplárny, které uhlí seženou jen stěží a už začínají hledat alternativní paliva.
O přednostním využití části uhelných zásob pro velké teplárny se zmiňuje platná státní energetická koncepce, kterou vypracoval ještě ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský v úřednické vládě premiéra Jana Fischera. K tomuto konceptu se teď přihlásilo i ministerstvo životního prostředí.
Aby se část uhlí před limity použila výhradně pro teplárny, a vytvořil se tak dostatek času k přechodu na jiný typ vytápění, navrhují také nevládní organizace. K tomu by měly posloužit právě Vršany, které přitom zatím slouží především jako zásobárna paliva pro elektrárnu Počerady společnosti ČEZ, napsal server.