Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) má Portugalsko celkem 382,5 tuny zlata v hodnotě těsně převyšující 20 miliard dolarů, tedy zhruba 320 miliard korun. Portugalci si přitom od mezinárodního společenství chtějí půjčit 78 miliard eur (asi 1,9 bilionu korun), prodej části zlata by tak mohl představovat značnou výpomoc s financováním státního dluhu.
K prodeji Portugalsko již vyzvali němečtí politici Norbert Bathle a Carsten Schneider. První z nich přitom patří do řad vládních křesťanských demokratů a druhý je zase sociálním demokratem, tedy zástupcem největší opoziční strany. Podle nich by jakákoliv dohoda s mezinárodním společenstvím o mezinárodní pomoci měla obsahovat i dohodu o prodeji části zlatých rezerv. Vyjednavači jejich přání ale nejspíš nevyslyšeli, protože návrh dohody, který má ČTK k dispozici, žádné zmínky o zlatě neobsahuje.
Pokud by se Portugalsko přeci jenom odhodlalo část zlatých rezerv prodat, kupce by nepochybně našlo. Zájem by podle FT Alphaville měla Evropská centrální banka i německá Bundesbank. Cena zlata totiž v poslední době stále roste a pro investory představuje poměrně zajímavou alternativu ke klasickým finančním produktům.
Zatímco v roce 2000 jedna troyská unce zlata stála asi 270 dolarů, za dalších pět let se zvýšila na zhruba 420 dolarů. Za další zhruba tři roky už stála 1000 dolarů a za další tři roky, což je letos, už se cena kovu zvýšila nad 1500 dolarů za troyskou unci.
urm vju