Komodity prudce zlevňují, stříbro za týden skoro o 30 procent

05.05.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn/New York 5. května (ČTK) - Ceny komodit na světových trzích dál prudce klesají a například stříbro za jediný týden zlevnilo skoro o 30 procent. Cena kovu tak patrně zaznamená nejhlubší týdenní propad minimálně od roku 1983. Nižší jsou i ceny zlata a platinových kovů, i když tam nebyl cenový pokles ani zdaleka tak výrazný. Zlevnila i ropa, jejíž cena se dnes snížila asi o pět procent.

"Všichni teď začínají zastávat názor, že komodity před sebou mají silné otřesy a bylo by pošetilé myslet si něco jiného," upozornil na stádní chování účastníků trhu šéf prodeje kovů v investiční společnosti ANZ Peter Hillyard.

Stříbro jen za dnešek zlevnilo zhruba o osm procent až na 35,79 USD (asi 584 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Cena se tak vrátila na úroveň, kde byla koncem března. Minulý týden ve čtvrtek se přitom vyšplhala těsně k 50 dolarům, respektive na 49,51 USD/oz. Cena zlata klesla o dvě procenta pod 1487 dolarů za unci.

Za poklesem cen patrně není žádný konkrétní důvod, spíše souhra faktorů. Nejzřetelnější je to u stříbra, které začalo klesat na konci minulého týdne, hned po výstupu na rekord. K poklesu přispěla komoditní burza CME v Chicagu, která zvýšila zálohu na nákup termínových kontraktů, aby odradila spekulanty. Během osmi dnů CME zálohu zvedla o 84 procent, a urychlila tak výprodej kovu.

"Vytvořila se na stříbru bublina? Já si myslím, že do značné míry ano," poznamenal analytik BNP Paribas Stephen Briggs. Upozornil přitom, že cena stříbra je tradičně velmi kolísavá. "Každý ví, že stříbro je volatilní. Fundamentální faktory u stříbra zkrátka nejsou ani zdaleka tak dobré, jako jsou u zlata," dodal.

Zatímco zlato vytrvale zdražuje už asi deset let, stříbro se na růstovou dráhu vydalo mnohem později. V roce 2000 se jedna unce zlata prodávala asi za 270 dolarů, za dalších pět let se zvýšila na 420 dolarů a za další tři roky poprvé překonala hranici 1000 dolarů. Po dalších třech letech, což je letos, už vystoupila nad 1500 dolarů.

Za vytrvalým růstem ceny žlutého kovu, jak se zlatu přezdívá, jsou obavy z inflace. Ty podporuje současná politika americké centrální banky (Fed), která spočívá v citelné expanzi měnové báze. Fed nakupuje státní dluhopisy s delší dobou splatnosti, aby podpořil ekonomiku, za tímto účelem ale také tiskne další peníze, a postupně tak oslabuje americkou měnu.

Naproti tomu stříbro se v roce 2000 prodávalo za zhruba 4,90 USD a za dalších pět let za zhruba 7,20 USD. Explozivní růst nastal až v roce 2008, v jehož závěru cena vystoupila nad osm dolarů. Za zhruba dva a půl roku se tak cena stříbra zvýšila šestinásobně.

Silný růst ceny stříbra do minulého týdne způsobil, že kov překonal dosavadní rekord z roku 1980. Tehdy cena vystřelila vzhůru, když se bratři William Hebert a Nelson Bunker Hunt pokusili ovládnout trh s tímto kovem. Cena stříbra tehdy od září 1979 do ledna 1980 vzrostla ze zhruba 11 dolarů na téměř 50 dolarů za unci.

Podle některých zdrojů oba bratři postupně skoupili až 100 milionů uncí stříbra. Z počátku na spekulaci sice vydělali, odhadem údajně dvě až čtyři miliardy dolarů, následný pád cen je ale o zisky připravil.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK