"Nedostatek zde není. To není o nedostatku. Toto je konspirace. Oni jsou předem domluveni," řekl Putin Sečinovi, který je zástupcem vlády ve státní energetické společnosti Rosněfť a je považován za hlavního mluvčího tohoto odvětví.
Ruská vláda minulý týden zvýšila clo na vývoz benzinu o 44 procent, aby udržela benzin na domácím trhu. Čerpací stanice v některých regionech totiž benzin nemají a nedostatek pociťuje dokonce i Moskva či Petrohrad. V současné době se v Rusku uvažuje o nových daňových změnách, které by vývoz benzinu omezily ještě víc.
Právě Sečin vedl rozhovory o návrhu doplňků k reformě daní z ropy. Počítá se v nich především s výrazným zvýšením exportních cel u vybraných rafinerských produktů, a to až na represivní úroveň, pokud by ceny ropy na světových trzích zůstaly vysoko.
Analytici jsou přesvědčeni, že za nedostatkem benzinu u čerpacích stanic je snaha omezovat růst cen, což od šéfů ropných společností začal v únoru žádat právě Putin. Druhým důvodem jsou příliš nízké investice do zvýšení kapacit rafinerií, které jsou nutné k tomu, aby Rusko mohlo vyrábět vysoce kvalitní pohonné hmoty. V Rusku totiž přibývá moderních automobilů, které žádají lepší palivo.
Ceny pohonných hmot jsou jedním z hlavních důvodů, které stojí za růstem inflace. Ta se v Rusku blíží deseti procentům. Benzin jen za minulý týden zdražil asi o 2,8 procenta, což byl nejvýraznější nárůst za posledních 14 týdnů. Centrální banka minulý pátek ve snaze bojovat proti inflaci zvýšila základní úrok.