"Všichni se probudili do úplně jiného světa. Je to součástí úpravy cen," poznamenal k výprodeji na komoditních trzích šéf společnosti Commodity Broking Services Jonathan Barratt. "Vyšší kolísavost cen tady ještě nějaký čas zůstane," dodal. Minulé dva dny přitom ukázaly i výrazně vyšší objemy obchodů, což svědčí o likvidaci pozic těch investorů, kteří spekulovali na další růst cen.
Nejhlubší propad znovu utrpěly ceny ropy. Po silném poklesu cen, který o den dříve dosáhl zhruba deset procent, dnes oslabily o dalších více než pět procent. Severomořský Brent se tak dostal až ke 105 dolarům, zatímco ve čtvrtek by až kolem 120 dolarů. V dubnu cena vystoupila až ke 127 dolarům, převážně kvůli nepokojům v arabských zemích.
"Na těchto úrovních už bych čekal určitou stabilizaci," podotkl hlavní investiční analytik společnosti Diapason Commodities Management Sean Corrigan. Pokud se však cena neustálí a klesne i pod nejnižší bod, na němž byla ve čtvrtek, lze u Brentu čekat propad na 90 dolarů a v horším případě ještě níže.
V dramatickém propadu pokračovalo stříbro, a to přesto, že v posledních dnech právě tento kov oslabil nejvíce. Minulý čtvrtek cena vystoupila na nový rekord těsně pod 50 dolarů, dnes už je ale jen mírně nad 34 dolary. Za jediný týden se tak cena stříbra snížila už asi o 31 procent. Na druhou stranu stříbro vždy patřilo mezi komodity s nejvyšším kolísáním ceny. Část analytiků už na konci minulého týdne upozorňovala, že pokud stříbro nebude schopno setrvat v blízkosti 50 dolarů, může následovat pád až na 30 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu).
K růstu se ale během dopoledne vrátilo zlato, jehož cena se pohybovala kolem 1485 dolarů za troyskou unci. Zlato během dne mírně oslabilo, jeho ztráty ale zdaleka nebyly tak vysoké, jako ztráty ropy nebo stříbra. Zlato je zhruba 100 dolarů pod rekordem, jeho ztráta tudíž nedosahuje ani šesti procent. V růstu pokračují i platinové kovy.