"Dubnové zvýšení bylo zapříčiněno mnoha drobnými úpravami spíš než jedním velkým. Mírně nahoru šly ceny potravin, cigaret, odívání, pohonných hmot a zdraví. Sezonní cenový pokles byl zaznamenán u rekreací," uvedl analytik UniCredit bank Pavel Sobíšek. Cenová hladina se přitom podle něj bude v dalších měsících zvyšovat. "To ale na rozdíl od dubna již nebude neutralizováno loňským zvýšením, takže poroste také meziroční inflace. Ta zřejmě v červnu překročí hranici dvou procent," dodal.
Dubnovou inflaci poznamenaly podle analytika ČSOB Petra Dufka i analytika J&T Banky Petra Sklenáře především dražší potraviny a rekordní ceny pohonných hmot. Meziroční inflaci ale očekávají ve srovnání s březnem mírně nižší, a to na 1,6 procenta. "Inflace v ČR tak zůstává podstatně nižší než inflace v eurozóně, a to především díky silné koruně a slabé spotřebitelské poptávce. Na rozdíl od Evropské centrální banky tak i nadále Česká národní banka nemusí pospíchat se zvyšováním svých úrokových sazeb," uvedl Dufek.
Naopak vyšší inflaci proti březnu čeká analytik Generali PPF Asset Management Radomír Jáč, a to na 1,9 procenta. "Tahounem růstu meziroční inflace by měly být ceny tabákových výrobků a v menší míře také ceny potravin," uvedl. Nad dvě procenta se meziroční inflace podle něj vyhoupne až v letošním třetím čtvrtletí. Za celý letošní rok pak čeká průměrnou inflaci na úrovni dvou procent.
Celková inflace v České republice zůstává ale podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka nízká a pohybuje se pod inflačním cílem centrální banky. "Měnověpolitická inflace je ještě o několik desetin procentního bodu nižší, jádrová inflace - korigovaná inflace bez pohonných hmot - je dokonce záporná, tedy z tohoto úhlu pohledu setrvává česká ekonomika v deflaci," uvedl. Postupně by se měly všechny ukazatele mírně zvýšit, ale i tak bude podle něj možné tvrdit, že tuzemská inflace je bezpečně nízká.