List uvedl, že řecká vláda se snaží vyjednat zmírnění dohodnutých úsporných opatření jako výdajových škrtů a zvýšených daní, protože pro ekonomiku země představují příliš velkou zátěž. Úsporné kroky udržují Řecko v ekonomickém poklesu, což nevyhnutelně vede k dalšímu propadu vládních příjmů a tím k nemožnosti snížit vysoké deficity.
Řecko má podle podmínek záchranného úvěru v sumě 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč) snížit rozpočtový deficit do roku 2014 ke třem procentům hrubého domácího produktu. Nyní vláda žádá, aby byl tento cíl o dva roky odložen, píše Die Welt.
Řecko loni mělo rozpočtový deficit přes deset procent HDP a nesplnilo požadovaný cíl. Letos má snížit schodek na 7,4 procenta HDP. Podle listu The Wall Street Journal bude potřebovat v příštím roce ke krytí schodku dodatečných téměř 30 miliard eur, které si zřejmě bude muset opět půjčit od EU.
Na konci minulého týdne se v německém tisku objevila zpráva, podle níž Řecko uvažuje o odchodu z eurozóny, což Atény důrazně popřely. Ekonomové a již i někteří evropští činitelé říkají, že Řecko nebude schopno své astronomické dluhy splácet a bude muset přikročit k jejich restrukturalizaci. To znamená k jejich snížení nebo k výraznému odkladu platebních lhůt.
Řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu před týdnem navrhl, aby EU a MMF daly Aténám více času na splacení záchranného úvěru. EU zemi snížila úrok a změnila splátkový kalendář už v březnu.