Meziroční inflace se snížila na 5,3 procenta z březnového maxima 5,4 procenta. Výsledek byl sice mírně vyšší, než se čekalo, potvrdil však všeobecné předpoklady, že cenové tlaky už dosáhly vrcholu a ve druhém pololetí by se mohly snižovat. Růst cen potravin, který je letos hlavním motorem zvyšování inflace, se zpomalil na 11,2 z březnových 11,7 procenta.
"Cenové tlaky jsou stále nepříjemně silné, v dnešních údajích však vidíme známky toho, že oficiální opatření posledních zhruba šesti měsíců mají svůj vliv," řekl agentuře Reuters ekonom hongkongské pobočky Royal Bank of Scotland Brian Jackson.
Čínská centrální banka od loňského podzimu ve snaze o zpomalen prudkého růstu úvěrů zvýšila sedmkrát povinné minimální rezervy komerčních bank a čtyřikrát i základní úrokové sazby. Jackson čeká, že Peking zvýší úroky ještě dvakrát.
Meziroční tempo růstu průmyslové výroby se v dubnu zpomalilo na 13,4 procenta z březnových 14,8 procenta. Ekonomové podle ankety Reuters čekali zachování růstu na 14,7 procenta.
Maloobchodní tržby vzrostly meziročně o 17,1 procenta z předešlého tempa 17,4 procenta. Analytici zde naopak čekali nárůst tempa na 17,6 procenta.