ÚOHS se nelíbí způsob pořizování talárů pro advokáty

11.05.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 11. května (ČTK) - Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se nelíbí způsob pořizování talárů pro advokáty. Podle jeho předsedy Petra Rafaje může narušovat hospodářskou soutěž. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě. Komora má zákonné zmocnění ke stanovení vzhledu stavovského oděvu advokáta. Svým členům uložila, aby si taláry nakoupili u jedné firmy, kterou je Blažek Praha a.s. Tím podle ÚOHS překročila své zákonné zmocnění.

"ČAK v současné době neumožňuje advokátům získat licenci na průmyslový vzor taláru, který si nechala zaregistrovat u Úřadu průmyslového vlastnictví," uvedl Rafaj. Členové ČAK si musí u něj oděv objednat a koupit za cenu vyjednanou ČAK, jinak nemohou zastupovat své klienty před stanovenými typy soudů. "Členové komory nemohou využívat běžných tržních principů vyjednávání o ceně či o volbě dodavatele," uvedl Rafaj. Advokáti se podle něj případným odmítnutím postupu přikázaného ČAK vystavují riziku, že nebudou moci zastupovat své klienty před některými typy a stupni soudů.

Taláry jsou od 1. června povinné při všech trestních jednáních. Advokáti je musejí nosit také vždy, když vystupují před Nejvyšším, Nejvyšším správním a Ústavním soudem. Například při občanskoprávních sporech ale mohou i po 1. červnu pracovat v běžném oděvu. Taláry měly svou předpremiéru minulý týden u Ústavního soudu, který také v minulosti odmítl stížnost jednoho advokáta proti povinnosti nosit profesní stejnokroj.

Zajištění jednotnosti vzhledu talárů, kterým ČAK mimo jiné svůj postup odůvodňuje, je možné podle názoru ÚOHS dosáhnout i jinými způsoby než stanovením jediného dodavatele. V případu vidí problém i přesto, že komora hledala dodavatele ve veřejné soutěži. S Českou advokátní komorou (ČAK) úřad zatím nevede správní řízení. Případ řeší takzvanou soutěžní advokacií.

Podle ÚOHS časové a objemové podmínky počáteční fáze plnění zákonné povinnosti nosit talár objektivně ospravedlňují dosavadní postup ČAK. V budoucnu by ale monopol jedné firmy už neměl platit. "Jednání ČAK splňuje pojmové znaky zakázaného rozhodnutí sdružení soutěžitelů a úřad do budoucna neshledává důvody, které by toto jednání objektivně ospravedlňovaly," uvedl Rafaj.

ÚOHS proto komoře doporučil, aby omezila časovou platnost svého rozhodnutí. Zástupci ČAK údajně na jednání s ÚOHS toto stanovisko akceptovali. Konkrétní postup, jakým svůj příslib splní, však komora doposud úřadu i přes uplynutí stanovené lhůty nesdělila.

ÚOHS v této souvislosti uvádí, že Poslanecká sněmovna mezitím schválila změny zákona o advokacii. V návrhu je mimo jiné uvedeno, že "komora je oprávněna na základě provedeného výběrového řízení určit jednoho nebo více dodavatelů stavovského oděvu."

Podle ÚOHS je případné přijetí takového ustanovení "ze soutěžního hlediska za přinejmenším problematické". "Navzdory jasně deklarovaným výhradám úřadu nyní hrozí reálné nebezpečí, že se kauza vzhledem k začlenění výše zmíněného ustanovení do právního předpisu dostane mimo kompetence antimonopolního úřadu," uvedl Rafaj. Jednání omezující soutěž se všemi jeho negativními dopady tak podle něj do budoucna nejenže nebude odstraněno, ale dočká se i legislativního posvěcení.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK