HP upozornila na problematiku padělků v ČR

16.05.2011 | , Hewlett-Packard
Tiskovka - NEPOUŽÍVAT


perex-img Zdroj: Finance.cz

13.5.2011 Padělání značkového zboží, které každoročně způsobí globální ekonomice a společnosti škody v řádu 775 miliard dolarů a do roku 2015 se zvýší odhadem na 1,7 bilionu dolarů , se nevyhýbá ani odvětví informačních technologií

Společnost HP ve spolupráci s Americkou obchodní komorou v ČR uspořádala diskuzi odborníků s cílem upozornit na problematiku padělků, která negativně ovlivňuje podniky a globální obchod, celý region EMEA (Evropa, Blízký východ a Afrika) i Českou republiku. Organizace Imaging Consumables Coalition of Europe, Middle East and Africa (ICCE) odhaduje, že podíl padělků na trhu napříč EMEA je 8%.

„Za poslední čtyři roky zadržela společnost HP v oblasti EMEA devět milionů padělaných výrobků a komponent. Problematika se bohužel týká i České republiky, do které padělky směřují především od nelegálních producentů z Číny nebo Ruska. Do Evropy proudí různými přepravními cestami, jednou z největších bran jsou Spojené arabské emiráty. Naší hlavní strategií v této oblasti je zabránit rozšíření padělků na lokální trh, ale také informovat zákazníka o možném riziku, které vyplývá v souvislosti s tímto problémem,“ říká Lukáš Drlík ze společnosti Hewlett-Packard, který má boj proti padělkům napříč celým regionem EMEA na starosti. Ještě dodává: „HP aktivně pracuje na eliminaci výskytu padělků ať už následným zadržením padělků nebo preventivně při zdokonalování ochranných prvků na spotřebním materiálu.“

Společnost HP, s cílem tento závažný problém řešit, aktivně bojuje proti pirátské výrobě a prodeji spotřebního materiálu v celosvětovém měřítku. Její program proti padělání s názvem HP Anti-counterfeit (ACF) Programme EMEA úspěšně kombinuje odborný potenciál vlastního protipirátského týmu, obchodníků, externích vyšetřovatelů, expertů na oblast padělání produktů, inspektorů a právníků. Tento specializovaný tým klade velký důraz na spolupráci s orgány činnými v trestním řízení na identifikaci a zajišťování padělaného zboží, narušení jeho distribučních cest a trestní stíhání padělatelů.

S problematikou padělků se potýkají společnosti téměř ze všech odvětví a dají se vysledovat i určité trendy. „V současné době patří k nejčastěji zadržovaným komoditám v ČR oblečení, oděvní doplňky a obuv, celkem 67 % z celkového počtu zadrženého zboží,“ uvedla Ladislava Muzikářová, vedoucí referátu Duševního vlastnictví Generálního ředitelství cel. „Člověk se dnes může setkat s padělkem prakticky čehokoliv, nicméně k novým trendům, na které se nyní padělatele hojně zaměřují, patří padělky léků a léčivých přípravků, dále luxusního zboží, které je dokonce i v luxusních obchodech nabízeno,“ dodala.

Podle údajů Celní správy ČR se v roce 2010 škoda u zboží zadrženého na vnitřním trhu zvýšila na více než 1,17 miliardy korun oproti roku 2009, kdy škoda činila něco přes 482 milionů. Největší množství padělaného zboží pochází z Čínské lidové republiky, v roce 2010 to bylo 68 % z celkového množství, a Hongkongu s podílem 26 % za rok 2010.

HP rovněž spolupracuje se zákonodárci i neziskovým sektorem na celém světě a usiluje o zpřísnění příslušných zákonů a tvrdší postup v praxi. Pravidelně spolupracuje i s ostatními značkovými výrobci a nevládními organizacemi na monitoringu a boji proti padělání produktů pro tisk a reprodukci v zemích EMEA. Proaktivně vzdělává i vlastní zaměstnance, obchodní zástupce, obchodní partnery, zákazníky i veřejnost k tomu, aby se uměli sami chránit proti nákupu padělaných tiskových kazet.

V celém regionu EMEA vyšetřila společnost HP za poslední čtyři roky skoro 1 000 jednotlivých případů, z nichž vyplynulo více než 500 zásahů (razie a zabavování zboží), při kterých bylo zajištěno skoro devět milionů kusů padělaných produktů a komponent – tyto padělky se již nikdy nedostanou na trh v zemích EMEA, ani jinde ve světě.

Více informací o programu HP Anti-counterfeit Programme EMEA naleznete na webových stránkách www.hp.com/go/anticounterfeit.

Autor článku

Tiskovka  

Články ze sekce: Tiskovka - NEPOUŽÍVAT