Psychologové se domnívají, že se různí lidé učí rozdílnými způsoby. Neexistuje žádný správný učební styl – každý člověk ve skutečnosti využívá všechny způsoby, avšak jeden z nich u většiny lidí dominuje.
Když budeš vědět, jaký typ studenta jsi, můžeš při učení používat určité techniky a snáze se tak novou látku naučit nebo jí lépe porozumět.
Dotazník, ve kterém zjistíš, jaký typ studenta jsi, najdeš v článku Jaký typ studenta jsi? II.
Typy studentů:
Smyslový studijní typ
Klade důraz na fakta, velmi dobře organizuje projekty, dává pozor na detaily, je realistický, konkrétní, žije současností a k učení využívá své smysly – chce si věci osahat a prohlédnout.
Tip: Pokud jsi tento typ studenta, popros svého učitele, aby ti uvedl konkrétní příklady z reálného života či využitelnost myšlenek v praxi; případně zkus na to přijít sám nebo za pomocí svých spolužáků.
Intuitivní studijní typ
Snílek, nesoustředí se na „teď“, ale na „potom“, má hodně tvořivých nápadů, které ho však již často nebaví převádět do reality, je abstraktní, teoretický, nesoustředí se na detaily.
Tip: Pokud jsi intuitivní student, pokus se řešit i detaily. Než začneš při vypracovávání písemných testů odpovídat, pozorně si přečti otázku a na závěr si po sobě zkontroluj odpovědi.
Vizuální studijní typ
Nejlépe si pamatuje to, co vidí – obrázky, diagramy, schémata, grafy, filmy...
Tip: Pokud jsi vizuální student, pokus se při výuce co nejvíce využívat obrázků a schémat (nová slovíčka se uč za pomocí obrázků, načrtni si diagram fyzikální zákonitosti ...), důležité věci si v zápiscích různě barevně zvýrazni a vybírej si názorné studijní materiály.
Verbální studijní typ
Lépe přijímá slova, především když je slyší.
Tip: Pokud jsi verbální student, pokus se probrané učivo vždy shrnout vlastními slovy. Jestliže si něco chceš zapamatovat, přeříkávej si to nahlas a také debatuj se spolužáky o možných řešeních problému.