Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 v závěru stoupl o 1,1 procenta na 9547,79 bodu. Nikkei se v posledních měsících pohybuje mezi 9400 a 9800 body a analytici očekávají, že v nadcházejících týdnech v tomto rozpětí zůstane.
Trh ve druhé polovině obchodování výrazně posílily údaje, podle nichž meziroční inflace v Číně minulý měsíc stoupla na téměř tříleté maximum 5,5 procenta z dubnových 5,3 procenta, avšak zůstala v mezích očekávání. Trhy se totiž obávaly, že čínská inflace vzroste k šesti procentům, což by centrální banku přimělo k razantnějšímu zásahu, který by mohl největší asijskou ekonomiku oslabit výrazněji, než se čeká.
Další údaje z Číny ukázaly, že květnový růst průmyslové výroby byl nejpomalejší od listopadu. To bylo v souladu s optimální představou ekonomiky, která postupně zpomaluje svůj růst na bezpečnou úroveň. Investoři se však nadále obávají celkového vývoje americké a globální ekonomiky a dnešní oživení tak zřejmě nebude mít dlouhého trvání, řekli analytici agentuře Reuters.
Příznivé vyznění údajů z Číny pomohlo na devizovém trhu euru a dalším rizikovějším měnám jako australskému dolaru, které podporují známky zlepšování ekonomiky. Trh se nyní bude zaměřovat na čísla o inflaci v jiných částech světa a zejména na dnešní statistiku maloobchodních tržeb v USA.
Kurz eura se v tokijském obchodování vymanil z téměř rekordního minima ke švýcarskému franku na 1,2012 CHF a zpevnil na 1,2060 CHF. K dolaru se odrazil od dnešního minima 1,4378 USD a mírně posílil na 1,4420 USD. Dolar vůči jenu nepatrně oslabil na 80,20 JPY a mírně nižší byl i jeho index ke koši šesti měn.