Svět by se měl věnovat zabezpečení proti počítačové kriminalitě

14.06.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Sydney 14. června (ČTK) - Světoví lídři by se na summitech jako setkání šéfů ekonomik G20 měli věnovat i zabezpečení elektronického prostoru a počítačové kriminalitě. Uvedl to dnes spoluzakladatel Mezinárodní asociace internetového průmyslu (IIIA) Peter Coroneos. Podle něj by rozvinuté státy měly přitlačit na ty "pomalejší", aby se proti hackerům také postavily.

Vyspělé státy a velké ekonomiky by tak mohly podpořit a urychlit počáteční snahy odvětví přijmout celosvětová opatření proti aktivitám hackerů. "Posun věci na úroveň jako G20 by byl dobrý způsob, jak prosadit, aby se zapojily i ekonomiky, které by jinak postupovaly pomaleji," dodal šéf světové asociace.

Nejnovější útoky hackerů na nadnárodní firmy a instituce jako Google, Sony, Citigroup či Mezinárodní měnový fond vyvolaly obavy, že vlády i soukromý sektor bitvu s počítačovou kriminalitou prohrávají.

Google namířil na Čínu ve snaze získat přístup k účtům elektronické pošty Gmail různých aktivistů a světový těžební gigant BHP Billiton se s obavami také vyjádřil o technologické špionáži z Číny a od rivalů. Coroneos ale odmítl o případné roli Číny v takových útocích diskutovat.

Připomněl, že hackeři zpravidla používají k útokům na zajištěné databáze sítě "zotročených" osobních počítačů. Tyto nechráněné stroje jsou přitom po domácnostech kdekoli na světě.

Austrálie má náskok v tom, že vytvořila partnerství mezi státním a soukromým sektorem pro boj s hackery. Chystá se vytvořit strategii na obranu kybernetického prostoru a podporuje kampaň podniků v internetových službách, která má vymýtit zotročené počítače, takzvané zombie. Coroneos je šéfem Australské asociace internetového průmyslu, napsala agentura Reuters.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK