Ministři eurozóny scházející se v rámci takzvané Euroskupiny se ve středu snažili dojednat, jak by se mohli do programu nové pomoci Řecku zapojit soukromí investoři, k žádné dohodě však nedošli. Všechny návrhy narážejí na to, že ratingové agentury předložené návrhy nepovažují pro soukromé investory za dobrovolné. To by vyvolalo sražení úvěrového ratingu Řecka na nejnižší úroveň D čili platební neschopnost a mohlo mít těžké dopady na celou eurozónu. S ohledem na to se proti nedobrovolnému zapojení investorů staví zejména Evropská centrální banka a obavy má i Evropská komise a řada členských zemí.
Ministři budou znovu jednat v neděli a v pondělí, kdy by měli schválit další tranši úvěru z řeckého balíku sjednaného loni v květnu s Mezinárodním měnovým fondem. Ten už dal podle činitelů EU najevo, že novou tranši schválí.
"Jsem přesvědčen, že v neděli bude Euroskupina schopna rozhodnout o uvolnění páté tranše půjčky pro Řecko na počátek července," sdělil komisař Rehn. Dodal, že ministři budou na dvoudenní schůzce jednat i "o obsahu a podmínkách následnického programu pro Řecko a o povaze zapojení soukromého sektoru se záměrem přijmout rozhodnutí na dalším zasedání Euroskupiny 11. července".
Rehn se domnívá, že takovýto dvoufázový přístup umožní Řecku vyhnout se vyhlášení bankrotu a připraví cestu k dohodě o střednědobé strategii. "Znamená to, že financování řeckého státního dluhu může být zajištěno do září a mezitím v červenci rozhodneme, co bude po září," řekl komisař.
Podle dnešního vyjádření zdrojů z EU chce Německo dohodu o nové pomoci Řecku odsunout až na září. Němci podle zdrojů přiznávají, že jednání o dohodě na nové finanční pomoci provázejí komplikace.