Výrobci letadel čekají na aerosalonu silný příliv zakázek

19.06.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Paříž 19. června (ČTK) - Šéfové předních světových výrobců letadel Airbus a Boeing čekají od nadcházejícího pařížského mezinárodního aerosalonu silný příliv zakázek. Poslední prognózy ziskovosti světového leteckého odvětví jsou přitom značně nepříznivé. Výrobci nyní spoléhají na pokračující dynamický růst v Asii, která sesadila Severní Ameriku z pozice nejrušnějšího trhu letecké dopravy na světě.

Na největší světové přehlídce letecké techniky na letišti Le Bourget u Paříže bude svou civilní i vojenskou produkci předvádět více než 2100 vystavovatelů ze 45 zemí. Akce se koná v době, kdy jsou letecké společnosti pod tlakem stoupajících nákladů na palivo a negativně se na létání projevují nepokoje na Blízkém východě a dopady březnového zemětřesení v Japonsku. Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) tento měsíc předpovědělo sektoru pro tento rok prudký propad zisků.

Trh přepravy však bude podle amerického Sdružení letecké dopravy i přes zdražování letenek nadále růst a pro tři letní měsíce se čeká u amerických leteckých přepravců meziroční nárůst o 1,5 procenta na 206 milionů přepravených cestujících. To ale bude pořád pod úrovní z doby před globální recesí, kdy v létě 2007 americké aerolinie přepravily rekordních 217 milionů lidí.

Zejména optimistický je Airbus, protože sází na velký zájem o modernizovaný menší letoun A320, který uspoří proti staré verzi 15 procent paliva. Airbus je "silnější než před krizí a má všechny důvody k optimismu", řekl šéf evropského leteckého výrobce Louis Gallois. Šéf prodeje Airbusu John Leahy se chlubil, že tři z posledních pěti nocí spal v letadlech, protože musí neustále sjednávat nové zakázky.

Gallois podle agentury AP uvedl, že pařížský aerosalon "potvrdí úspěch A320neo". Airbus získal pro nový letoun od jeho prosincového uvedení na trh více než 330 pevných a předběžných zakázek.

Nový A320 také na sebe podle zdrojů agentury Reuters strhne hlavní pozornost díky chystané zakázce na rekordní počet 200 strojů. Zakázku za 17 miliard dolarů (286 miliard Kč) by měla podat malajsijská AirAsia, největší nízkorozpočtový přepravce v Asii, a měla by se objevit ve čtvrtek, tedy ve finále obchodní části aerosalonu.

Boeing se ještě nerozhodl, jak bude reagovat na novou verzi A320, která začne sloužit přepravcům v roce 2015. Podle viceprezidenta pro marketing Randyho Tinsetha se Boeing v příštích měsících rozhodne, zda podrobí modernizaci dosavadní model 737, nebo přijde se zcela novým letadlem, které by však vzlétlo nejdříve na konci desetiletí.

Stroje A320 a 737 jsou menší letouny, "tažné koně" pro kratší trasy. Boeing bude na aerosalonu sázet hlavně na svůj průkopnický letoun pro střední vzdálenosti 787 Dreamliner a novou verzi mezikontinentálního jumbo jetu 747-8.

Na loňském sesterském aerosalonu ve Farnborough u Londýna zakázky proti krizovému roku 2009 prudce vzrostly. Airbus zde co do jejich hodnoty v sumě 13,2 miliardy dolarů měl těsně navrch nad Boeingem. V letošním roce zatím z hlediska počtu zakázek vede Boeing s hrubým počtem 183 letadel proti 176 zakázkám na letouny Airbus. Co do dodávek loni Airbus s 510 letadly překonal Boeing o téměř 50 kusů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK