Nejvyšší soud se případem zabýval od roku 2008. Částečně dal za pravdu vrchnímu soudu, částečně jeho názor zpochybnil. "Skutkové závěry soudů nižších stupňů Nejvyššímu soudu nedovolují určit, která část pohledávky a jejího příslušenství obstojí," napsal v rozhodnutí senát s předsedou Zdeňkem Krčmářem.
V případu jde o starý kontokorentní účet známého výrobce traktorů Zetor. ČSOB účet otevřela státnímu podniku v roce 1989, ještě před pádem režimu. Zetor, který se v 90. letech ocitl v problémech, své závazky nesplatil. Vrchní soud v Praze přitom uznal, že pokud stát privatizoval státní podniky, musel ručit za jejich závazky z předchozího období.
ČSOB původně požadovala zhruba 371,6 milionu korun. Na půl miliardy suma vyšplhala kvůli úrokům. Ministerstvo financí se v minulosti snažilo ve sporu argumentovat tím, že ČSOB dluh dostatečně nevymáhala, navíc souhlasila s takzvaným vyrovnáním, v němž získala část pohledávky.
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který jménem státu podal dovolání k Nejvyššímu soudu, podrobil právní názor vrchního soudu kritice. Názor prý vede k tomu, že věřitel získá prakticky nedobytnou pohledávku a dlužník se oddluží na úkor státu, který vše zaplatí "ze svého". Vrchní soud údajně vyložil zákon "na míru jednomu případu a ve prospěch věřitele". Nejvyšší soud ale dal za pravdu jen části námitek státu, týkají se především výše a způsobu výpočtu částky.
Brněnský výrobce traktorů Zetor letos oslavil 65 let od založení. Stát podnik privatizoval v roce 1999. Skupina Zetor Group si loni připsala zisk 115,7 milionu korun. V minulých letech byla skupina ve ztrátě. Traktory Zetor se tradičně vyvážejí do zahraničí, například do zemí střední a východní Evropy a Iráku.