Oficiální index nákupních manažerů, který předběžně ukazuje situaci ve výrobních závodech před měsíční statistikou o produkci, klesl v červenci na 50,7 bodu z 50,9 bodu za předchozí měsíc. Index stále ukazuje na růst odvětví a předčil analytiky očekávaných 50,1 bodu.
Ukazuje se také, že houževnatou domácí ekonomiku poznamenal slábnoucí globální růst. Ukazatel nových objednávek vzrostl na 51,1 bodu z 50,8 bodu za červen, zatímco nové exportní zakázky klesly na 50,4 z 50,5 bodu. Výrobní inflace klesla nejníže od srpna minulého roku.
Podle jiného průzkumu, který provedla banka HSBC a který se více orientuje na menší společnosti, klesla poprvé za rok aktivita zpracovatelů. Ukazatel byl pod přelomovou hranicí 50 bodů mezi růstem a poklesem.
Mnozí ekonomové oceňují, že Peking pečlivě vyvažuje podporu růstu a boj s inflací, která je nejvyšší za tři roky. Jeho měnová politika vstoupila přitom do desátého měsíce upevňování. Podle ekonoma agentury Standard Chartered snižuje pomalejší hospodářský růst šance na další zpevnění měnové politiky. Její ponechání beze změny očekává i analytička banky UBS, napsala agentura Reuters.