Macarthur je největším světovým producentem uhelného prášku, který je důležitou součástí při výrobě ocele. Vedení Macarthur označilo nabízenou cenu za podhodnocenou a oznámilo, že se snaží přilákat konkurenční nabídky na převzetí. Podle zdrojů by mezi zájemci mohly být firmy Xstrata, Anglo American, Vale, BHP Billiton a Rio Tinto, není však zatím jasné, zda chtějí učinit konkurenční nabídku.
Původní nabídka představovala 15,50 AUD za jednu akcii, což ve srovnání se závěrečnou cenou akcií v době nabídky představovalo zisk 40 procent. Dnes akcie uzavřely na hodnotě 15,83 AUD. Pro vedení Macarthur však byla nabídka příliš nízká a oba zájemci ji odmítli navýšit. Peabody, která je největší uhelnou společností v USA a největším soukromým producentem uhlí na světě, v reakci na odmítnutí nabídky uvedla, že se nyní hodlá obrátit přímo na akcionáře, napsaly agentury AP a Reuters.
ArcelorMittal již v současnosti vlastní ve firmě Macarthur podíl 16 procent a je jejím druhým největším akcionářem. Největším akcionářem firmy Macarthur s podílem 24 procent je čínská společnost Citic.
Původní nabídka na převzetí přišla ve stejný den, kdy Austrálie představila plán na zdanění emisí uhlíku u největších znečišťovatelů v zemi. Mezi ty zahrnula zhruba 500 firem, včetně těžařů uhlí.
Peabody již v současnosti vlastní v Austrálii jeden z největších uhelných dolů. Firma se snaží agresivně expandovat mimo Spojené státy a hodlá zdvojnásobit svoji účast na australském trhu.
ArcelorMittal je největší světovou ocelárnou a působí i v České republice. Firma se snaží posílit svůj majetek v oblasti železné rudy a metalurgického uhlí, aby zmírnila negativní dopad rostoucích cen surovin na své hospodaření.