Ve 12:00 EDT (18:00 SELČ) se Dow Jonesův index pohyboval kolem 12.014 bodů a proti předchozímu závěru vykazoval pokles asi o 1,1 procenta. Během dopoledne spadl pod 11.999 bodů. Širší index S&P 500 ztrácel 1,2 procenta na 1276 bodů, index Nasdaq Composite odepisoval téměř 1,4 procenta na 2719 bodů.
Čerstvá statistika ukázala, že aktivita v americkém průmyslu v červenci výrazně zpomalila. Index nákupních manažerů totiž klesl na 50,9 bodu, zatímco o měsíc dříve byl na hodnotě 55,3 bodu. Analytici počítali pouze s mírným zpomalením na 54,9 bodu. Průmysl tak v USA roste nejpomaleji za poslední dva roky, respektive od oficiálního konce recese.
"Zpráva o vývoji aktivity v průmyslu je první statistikou, kterou ve druhém pololetí dostáváme. Rozhodně to nezačalo dobře," poznamenala hlavní ekonomka makléřské společnosti BMO Capital Markets Jennifer Leeová.
Všeobecně se očekávalo, že hlavní akciové indexy zamíří prudce vzhůru, a to právě v reakci na nedělní dohodu o zvýšení stropu pro zadlužení USA. Trhy ale dohodu později přehodnotily a uvědomily si, že neřeší problémy, s nimiž se největší ekonomika světa potýká.
Po zprávě o výrazném zpomalení aktivity amerického průmyslu se na trzích znovu začalo spekulovat, zda Spojeným státům přece jen nehrozí návrat k recesi. V minulosti se o takové možnosti mnohokrát hovořilo, poslední dobou ale převládal názor, že ekonomika sice roste velmi zvolna, ale přece jen v růstu pokračuje. Minulý týden optimismus hodně zchladila zpráva o citelném zpomalení tempa růstu hrubého domácího produktu.
Důvodem k poklesu cen akcií jsou podle analytiků i přetrvávající potíže, s nimiž se potýká eurozóna. I když se lídři eurozóny před nedávnem dohodli na druhém záchranném programu pro Řecko, nervozita na trzích neutuchá. Navíc se objevují náznaky, že Kypr se možná co nevidět stane čtvrtou zemí eurozóny, která bude potřebovat mezinárodní finanční pomoc.