Globální index nákupních manažerů za červenec klesl na 50,6 bodu, což je nejnižší hodnota od července 2009. V červnu byl na 52,3 bodu. Analytici se zpomalením aktivity sice počítali, ale jen s mírným. Pokud je index nad 50 body, znamená to, že průmysl roste. Pokud klesne pod 50 bodů, signalizuje to útlum aktivity.
Mnohem slabší růst aktivity nahlásily země v Asii i v Evropě a později i Spojené státy. Aktivita je tam rovněž nejslabší za dva roky, tedy od doby, co se vyspělé země oficiálně dostaly z poslední hluboké recese. To je také podle analytiků hlavní důvod k obavám.
"Růst globálního zpracovatelského sektoru se v červenci posunul blíž stagnaci. Naděje na krátkodobé zrychlení (tempa růstu) možná pokazil také mírný pokles indexu nových zakázek do pásma útlumu," podotkl ekonom banky JPMorgan Joseph Lupton.
Dílčí index nových zakázek v červenci klesl na 49,9 bodu, tedy těsně pod 50 bodů, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. V červnu byl tento index na 51 bodech. Pod 50 body, a tedy v útlumu, je rovněž index zásob. Z červnových 50,6 bodu klesl na 49,1 bodu. Pod 50 body se drží také index dodávek, ten se ale postupně zlepšuje.
Analytici v anketě agentury Reuters v červenci předpověděli, že globální ekonomika letos vykáže růst o 4,1 procenta. Na příští rok analytici čekají zrychlení tempa růstu na 4,3 procenta.
Globální index nákupních manažerů se sestavuje z dat, která se získávají z většiny ekonomicky významných zemí. Vliv na něj má vývoj aktivity v USA, Japonsku, Německu, Francii, Velké Británii, Číně a Rusku.