"Ale brambory na Vysočině před sebou ještě mají tři čtyři týdny vegetace," upozornil Králíček. Rané odrůdy pěstované v Polabí se sklízejí od června. Na Vysočině, kde se produkuje asi třetina českých brambor, začnou zemědělci odvážet úrodu z polí koncem srpna nebo zkraje září.
"Do současné doby měly brambory poměrně vhodné podmínky a netrpěly suchem," přiblížil Králíček. Sklizeň by mohla být velmi dobrá, pokud přestane pršet, čímž klesne riziko šíření plísně. Polní zkoušky teď ukazují asi o polovinu lepší hektarové výnosy než ve stejné době před rokem. "Ale je potřeba říci, že loni, co se týče brambor, žádné rekordy nepadaly," připomněl tajemník.
Loni se kvůli deštivému jaru i o víc než měsíc protáhlo sázení brambor, produkce měla horší kvalitu. Podle Českého statistického úřadu průměrný hektarový výnos činil 24,6 tuny, o rok dříve přes 26 tun. Za pěkné brambory z minulé sklizně ale dostávali pěstitelé dobře zaplaceno, například v únoru i šest Kč za kilogram, v meziročním porovnání skoro trojnásobek.
Rozloha bramborových polí v Česku se podle ČSÚ proti loňsku snížila o 2,3 procenta na 26.450 hektarů, útlum se však podle Králíčka týká hlavně odrůd pro výrobu škrobu. "Plochy konzumních brambor jsou v podstatě stejné jako loni," konstatoval.
Odbyt brambor je podle Králíčka v létě tradičně menší kvůli školním prázdninám a dovoleným, oživení zájmu spotřebitelů se očekává v září. Dovozy zatím domácím pěstitelům asi prodej moc nekazí. V Německu, odkud se dost vozilo koncem jara, jsou teď brambory dražší než v Česku. "U ostatních sousedů ceny různě kolísají," doplnil. V západoevropských zemích letos bramborám uškodilo sucho, ale třeba na Slovensku nebo v Rumunsku se očekávají velmi dobré výnosy.