Představitelé eurozóny se minulý měsíc na mimořádném summitu dohodli na druhém záchranném balíku pro Řecko v celkovém objemu 109 miliard eur (2,6 bilionu Kč). Do pomoci se zapojí i soukromý sektor. "Prvotní analýzy naznačují, že tento balík sníží dluhové břemeno pouze mírně," upozornila OECD ve své zprávě o Řecku.
Organizace dále uvedla, že Řecko učinilo výrazný pokrok v reformách, ale vyzvala ke zlepšení výběru daní. Kritizovala rovněž nedostatečné úsilí vlády o liberalizaci trhu práce. Řecký bankovní sektor je podle OECD v obtížné situaci a bude i nadále závislý na financování ze strany Evropské centrální banky.
OECD v rámci základního scénáře předpokládá, že řecký dluh v roce 2035 klesne na 100 procent hrubého domácího produktu z loňských zhruba 140 procent HDP. Základní scénář předpokládá, že Řecko výrazně zaostane za cílem získat do roku 2015 prostřednictvím privatizace 50 miliard eur.
Optimističtější scénář, podle kterého bude mít privatizační plán pouze mírné zpoždění, počítá do roku 2035 s poklesem řeckého dluhu na 60 procent HDP. To je limit stanovený dohodami Evropské unie, napsala agentura Reuters.