Analytici dotazovaní agenturou Reuters naopak očekávali zvýšení výdajů o 0,2 procenta. Po očištění o inflaci zůstaly příjmy v červnu beze změny, když v předchozím měsíci o 0,1 procenta procenta klesly.
Za celé druhé čtvrtletí výdaje stouply jen o 0,1 procenta, což byl nejpomalejší růst od konce recese. V prvním čtvrtletí spotřebitelské výdaje stouply o 2,1 procenta.
Slabé výdaje jsou odrazem nízkého růstu příjmů domácností, které v červnu stouply jen o 0,1 procenta, což byl nejpomalejší růst od listopadu. V květnu stouply o 0,2 procenta. Disponibilní příjmy se zvýšily také o 0,1 procenta, rovněž nejpomaleji od listopadu, po očištění o inflaci však stouply o 0,3 procenta. Díky vyššímu růstu disponibilních příjmů se tak úspory domácností zvýšily na 620,6 miliardy USD (10,6 bilionu Kč) z 581,7 miliardy USD v předchozím měsíci.
Výdaje spotřebitelů ekonomové a analytici pozorně sledují, protože na celkovém ekonomickém výkonu země se podílejí zhruba 70 procenty. Zpráva z konce minulého týdne ukázala, že hrubý domácí produkt Spojených států ve druhém čtvrtletí vzrostl o 1,3 procenta, což bylo méně, než se čekalo. Údaj o růstu za první čtvrtletí ministerstvo obchodu revidovalo prudce dolů na 0,4 procenta z původních 1,9 procenta.