Ministr financí Giulio Tremonti ve středu odlétá do Bruselu, kde se setká s předsedou takzvané euroskupiny, tedy ministrů financí zemí eurozóny, Jeanem-Claudem Junckerem. Hovořit s Tremontim chce také komisař EU pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn.
Juncker podle agentury Reuters řekl, že s Tremontim bude jednat v Lucemburku, a to od 9:50 SELČ v hotelu De Bourgogne. Krátce nato mluvčí Evropské komise Chantal Hughesová oznámila, že Tremontimu bude ještě dnes volat komisař Rehn, aby si s ním na středu domluvil schůzku. Mluvčí ale k obsahu rozhovoru nechtěla nic bližšího říci.
Itálie je druhou nejvíce zadluženou zemí v Evropě. Na finančních trzích v poslední době narůstají obavy, že by se právě Itálie mohla stát další obětí evropské dluhové krize. Výnos italských státních dluhopisů splatných za deset let během dnešního obchodování vystoupil na 6,18 procenta a spolu s výnosem španělských dluhopisů je na novém rekordu, respektive nejvýše od vzniku eurozóny.
Investory značně znervózňují nová statistická data, která ukazují, že tempo oživení globální ekonomiky citelně zpomalilo. Ve Spojených státech je aktivita v průmyslu nejnižší za dva roky a drží se jen těsně v růstovém pásmu. Evropa na tom není o moc lépe, většinu hospodářského růstu eurozóny táhne samo Německo.
"Trh se obává, že svět znovu směřuje k recesi," poznamenal analytik finančního ústavu ING Alessandro Giansanti. "Trhy na periferii eurozóny budou trpět nejvíc," dodal.
V italském výboru pro finanční stabilitu, který se mimořádnou situací zabýval, zasedá politická a ekonomická elita země. Vedle zástupců vlády v něm jsou zástupci italské centrální banky, regulačního orgánu Consob a pojistného úřadu ISVAP. Schůzka se konala den před plánovaným vystoupením premiéra Silvia Berlusconiho v parlamentu.