"Budou-li prolomeny limity na uhlí, bude teplo z uhlí pro zákazníka nejlevnější, to je jasné. Já jsme pro prolomení limitů, získáme tím energetický zdroj levnější než plyn i obnovitelné zdroje," uvedla Vitásková.
Nová šéfka ERÚ se chce zabývat především problematikou obnovitelných zdrojů energie. "Rozvoj fotovoltaiky se umožnil v takovém rozsahu, že to bude dopadat na občany a firmy několik následujících desetiletí. Daňový poplatník za to zaplatí kolem 200 miliard korun. Je potřeba diskutovat, jestli je tato podpora přípustná," řekla deníku. Doplnila, že důležitý je i dopad dotace na obnovitelné zdroje do cen elektřiny.
Zmínila také současnou situaci okolo jaderné energie. Diskuse o jádru podle ní není uzavřená. Předpokládá, že i jádro bude v Česku podporováno a že se nové bloky jaderné elektrárny Temelín dostaví. A to i přes diskusi, která se o jádru nyní v Evropě vede.
Vitásková převzala v pondělí funkci po desetiletém působení Josefa Fiřta. Dříve byla mimo jiné generální ředitelkou společnosti RWE Transgas a předsedkyní představenstva Pražské teplárenské. Kromě některých zástupců energetického sektoru její jmenování do čela ERÚ kritizovalo také ekologické Hnutí Duha, podle kterého by ERÚ měl šéfovat nezávislý expert, nikoli člověk spojený s některou z velkých energetických firem. Kritický hlas přidala také opoziční ČSSD.
ERÚ zčásti reguluje ceny elektřiny a plynu, zcela ceny tepla. Stanovuje výši dotací pro obnovitelné zdroje. Hlídá, jak v energetice funguje soutěž nebo zda firmy nepoškozují zákazníky. Podílí se také na přípravě zákonů.
Rozhodnutí úřadu mají přímý dopad na zisky energetických firem včetně nejvlivnějších hráčů, jako jsou ČEZ, Energetický a průmyslový holding (EPH) či nadnárodní koncerny RWE Transgas a E.ON, napsaly dnešní HN.
jap