Městský soud v Sofii žalobu vrátil jako nepřípustnou s odůvodněním, že bulharský soud není oprávněn rozhodovat o osudu označení původu pocházejícího z jiné země. To může udělat pouze soud příslušný podle místa původu takového označení, tedy český soud, upřesnila právnička Budvaru Helena Lejtnarová.
Zachování ochrany pro označení původu BUD bylo klíčové pro vývoj dalších dvou sporů, které řešil bulharský Nejvyšší správní soud. V těchto sporech požadoval Budějovický Budvar vymazání ochranných známek BUD a AMERICAN BUD, které vlastnil ABI. Vzhledem k vývoji situace ve sporu o označení původu a také díky neužívání těchto ochranných známek na území Bulharska vzal ABI zpět svá dovolání k Nejvyššímu správnímu soudu. Tím nabyla právní moci předchozí rozhodnutí soudu nižší instance a obě tyto známky byly vymazány.
Spory o značku BUD v Bulharsku však stále nejsou ukončené. Budějovický Budvar usiluje u tamního Nejvyššího správního soudu ještě o vymazání ochranných známek AMERICAN BUD a ANHEUSER-BUSCH BUD.
Bulharsko je tradiční exportní destinací Budějovického Budvaru a zvláště po vstupu Bulharska do Evropské unie v roce 2007 jeho potenciál vzrůstá, loni tam vyvezl asi 1200 hektolitrů světlého ležáku Budweiser Budvar. ABI ovládá v Bulharsku řadu lokálních pivovarů, které dohromady vyrábějí asi čtvrtinu bulharské produkce piva.
Budvar loni vykázal zisk po zdanění 174,2 milionu korun, v roce 2009 činil 140 milionů Kč. Tržby klesly o pět procent na 1,9 miliardy korun. O dvě procenta klesl objem prodaného piva na 1,25 milionu hektolitrů. Z toho vyvezl 604.800 hl. Objemem exportu se Budvar posunul na druhé místo mezi českými pivovary. Přesto Budvar posílil svůj podíl na českém trhu z 8,1 na 8,6 procenta.