"I v Česku vidíme několik společností, které by se mohly letos postarat o to, že se bude po roce opět zvonit na IPO zvon pražské burzy. Právě sektor energií byl z těch, o nichž se v poslední době nejčastěji hovořilo jako o možném zdroji nových emisí," uvedl odborník na kapitálové trhy ze společnosti PwC Audit Petr Podlipný. Dnes oznámila vstup na pražskou burzu akciová společnost E4U, která se zabývá investicemi do obnovitelných zdrojů.
Poptávka investorů po titulech těžících z růstu cen surovin se projevila u primární emise obchodníka s komoditami Glencore či u ropné společnosti Vallares. Tyto dvě londýnské IPO tvořily více než osm miliard eur z celkové hodnoty evropských IPO v letošním druhém kvartálu, jež činila 13,4 miliardy. Z celkového počtu 134 IPO se přitom pět největších transakcí zasloužilo o více než devět miliard eur.
"Nervózní kapitálové trhy napříč Evropou se ve druhém čtvrtletí negativně projevily na aktivitě v oblasti primárních emisí. Druhý kvartál přitom bývá tradičně nejaktivnější. Investoři jsou velmi vybíraví, pokud jde o růstové příběhy, které jim firmy předkládají, a značně nároční z pohledu ceny. Největší londýnské transakce však ukazují, že příležitosti na trhu stale jsou," podotkl Podlipný.
Evropské burzy zatím ustály důsledky obav nejen o řeckou ekonomiku a zpráv o dalších odložených a zpožděných primárních emisích. Tyto obavy se přesouvají i do diskuzí o cenách IPO, jež způsobují tření ve vztazích mezi prodejní stranou a investory. Největší očekávané IPO jsou však stale na cestě. Zatímco polský producent koksárenského uhlí JSW Group získal začátkem července 1,4 miliardy eur, dvě španělské banky Banca Civica a Bankia věří, že jim IPO vynese dohromady více než pět miliard eur.
I do budoucna lze prý očekávat, že evropské země pod silným tlakem snižovat své národní dluhy budou zvažovat masivní programy odprodeje státem vlastněných podniků prostřednictvím kapitálového trhu (IPO). PwC odhaduje, že tyto příležitosti mohou v budoucnu vytvořit hlavní impulzy pro investory.
Klíčovou destinací pro primární emise zůstává Londýn, ale čelí nelítostné konkurenci, zejména z Hongkongu. Atraktivita Londýna pro společnosti z oblasti těžby přírodních zdrojů je v příkrém kontrastu s Hongkongem, který se stává magnetem pro značky z oblasti spotřebního zboží, jako je Prada. Podle odhadů PwC by Hongkong mohl v letošním roce hostit 110 IPO v hodnotě 35 miliard eur. Zdá se, že investoři uvěřili asijskému spotřebitelskému příběhu a jsou ochotni ho svými valuacemi podporovat,” dodal Podlipný.