Británie nechala základní úrok beze změny již 29. měsíc

04.08.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 4. srpna (ČTK) - Britská centrální banka dnes nechala svou základní úrokovou sazbu podle očekávání na historickém minimu 0,5 procenta, kde je měřítko úvěrových nákladů v Británii již 29. měsíc. Analytici podle agentury Reuters vzhledem ke slabému vývoji ekonomiky nečekají změnu klíčového úroku ani po zbytek tohoto roku a spíš předpokládají, že banka by v případě dalšího zhoršení hospodářské situace mohla obnovit aktivity na podporu ekonomiky.

Bank of England (BoE) drží sazbu, od níž se odvíjejí ostatní úroky v Británii, na rekordním minimu od března 2009, tedy od konce hluboké recese. Je to už nejdelší období neměnnosti sazeb od druhé světové války. Peněžní trhy předpokládají, že BoE nepřijde se zvýšením úroků dříve než ve druhé polovině příštího roku.

Banka nechce oslabovat přitvrzováním měnové politiky domácí ekonomiku a je přesvědčena, že silný růst inflace za poslední rok je jen dočasný. Ekonomiku nyní podkopává útlum globálního růstu a výrazné škrty domácích vládních výdajů a její růst se v posledním čtvrtletí téměř zastavil. BoE by za nynější situace podle ekonomů mohla spíše obnovit program nákupů dluhopisů, který zastavila na jaře 2010.

Meziroční inflace v Británii klesla v červnu nečekaně na 4,2 procenta a dostala se nejníže od března. Je sice nadále vysoko nad cílovým rozpětím centrální banky, její sestup z květnového dvouapůlletého maxima 4,5 procenta však signalizuje vliv slábnoucí ekonomiky.

Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila mezičtvrtletní růst na pouhých 0,2 procenta z tempa 0,5 procenta v prvním čtvrtletí. Celoroční tempo růstu zpomalilo na 0,7 procenta z předešlých 1,6 procenta ročně.

Poslední ekonomické údaje podpořily postoj těch členů měnového výboru Bank of England (BoE), kteří chtějí dál zachovávat základní úrokové sazby na rekordním minimu. Guvernér BoE Mervyn King a další říkají, že nynější vysoká inflace je jen dočasným odrazem růstu cen ropy a dalších komodit a že ve dvouletém výhledu se její míra vrátí do určeného rozpětí jednoho až tří procent.

Centrální banky západního světa ještě ani pořádně nezačaly rušit své extrémně uvolněná nastavení měnové politiky a už se objevily signály nové vlny uvolňování. Ve středu švýcarská centrální banka zaskočila trhy nečekaným snížením úrokových sazeb, jímž zastavila růst kurzu švýcarského franku.

Dnes japonská centrální banka rozšířila program podpory levných úvěrů a spolu s ministerstvem financí podnikla další intervenci proti silnému jenu. Nyní se bude sledovat, zda Evropská centrální banka nepřijde po dnešním zasedání s nějakými kroky, které by zastavily otřesy na trzích dluhopisů a útoky na Španělsko a Itálii.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK