Posledních 7 dní ve světě
- Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service potvrdila úvěrový rating Spojených států na nejvyšším možném stupni Aaa. Reagovala tak na schválení legislativy zvyšující strop amerického státního dluhu. Přidělila však ratingu negativní výhled, což zvyšuje hrozbu jeho budoucího zhoršení.
- Podle Evropské komise by se na příští části finanční pomoci pro Řecko měly podílet všechny země eurozóny. Tedy i Itálie či Španělsko, nad nimiž se nyní také vznáší hrozba dluhové krize. Vyplývá to z prohlášení Evropské komise.
- Portugalský parlament podle očekávání schválil přepracovaný rozpočet na letošní rok, který bere v úvahu mezinárodní finanční pomoc. Vláda ale předpokládá, že rozpočet ještě bude muset změnit a jeho aktualizovanou verzi předloží ke schválení zřejmě v polovině října, a to společně s návrhem rozpočtu na příští rok.
- Podle Evropské komise by se na příští části finanční pomoci pro Řecko měly podílet všechny země eurozóny. Tedy i Itálie či Španělsko, nad nimiž se nyní také vznáší hrozba dluhové krize.
- Výdaje spotřebitelů ve Spojených státech v červnu poprvé za téměř dva roky klesly a příjmy rostly nejpomaleji za devět měsíců. Ekonomický růst ve třetím čtvrtletí tak zřejmě zůstane mírný. Výdaje spotřebitelů klesly o 0,2 procenta, což byl první pokles od září 2009, když v květnu naopak o 0,1 procenta vzrostly.
- Evropská centrální banka (ECB) neobnovila program odkupu státních dluhopisů ani minulý týden. Znamená to, že ECB zatím vyčkává na příhodnější chvíli, i když finanční trhy si začaly všímat potíží Itálie a Španělska, což na trzích obecně zvyšuje napětí. Program odkupu dluhopisů, jehož smyslem je podpořit hospodářské oživení eurozóny, je prakticky zastaven už 19 týdnů.
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně v červnu zůstala na květnové hladině 9,9 procenta. Meziměsíčně se nezměnila ani nezaměstnanost v celé Evropské unii, která v červnu stejně jako v květnu činila 9,4 procenta (po revizi z původně odhadovaných 9,3 procenta).
Posledních 7 dní doma
- Maloobchodní tržby v červnu se bez očištění o sezonní vlivy snížily o 3,5 procenta. A to po květnovém růstu o 3,2 procenta. Po očištění pouze o vliv počtu pracovních dní klesly také o 3,5 procenta. Meziroční pokles tržeb se projevil jak v motoristickém segmentu, tak i v maloobchodě
- Český průmysl v příštím pololetí čeká řada překážek. Vývoj zakázek a investičních výdajů bude stagnovat. Mzdy porostou méně, než se čekalo. Vyplývá to z průzkumu, který u více než 200 firem uskutečnil Svaz průmyslu a dopravy ČR a Česká národní banka.
- Bankovní rada České národní banky ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává od počátku loňského května na historickém minimu 0,75 procenta.
- Tuzemské faktoringové společnosti v prvním pololetí financovaly odkup pohledávek za téměř 64 miliard korun. To je v meziročním srovnání nárůst o 27 procent.
- Schodek státního rozpočtu ke konci července klesl na 61,1 miliardy korun z červnových 62,9 miliardy korun. Loni v červenci rozpočet vykázal deficit 69 miliard korun. Daňové příjmy státu sice meziročně rostou, ale méně než plánovalo ministerstvo financí. Na celý rok je schválen rozpočet se schodkem 135 miliard korun.
- Míra nezaměstnanosti v Česku v letošním druhém čtvrtletí poprvé od druhého čtvrtletí 2009 klesla pod sedm procent. Míra nezaměstnanosti se snížila na 6,8 procenta ze 7,3 procenta v prvním čtvrtletí. Loni ve druhém čtvrtletí byl podíl lidí bez práce 7,2 procenta. Počet nezaměstnaných klesl o 21.600 na 354.600.
- Devizové rezervy České národní banky na konci července vzrostly na 30,3 miliardy eur z 29,9 miliardy eur ke konci června. V korunovém vyjádření se rezervy zvýšily o 4,8 miliardy Kč na 733,1 miliardy korun. Naopak v dolarech se objem rezerv meziměsíčně snížil o 16 milionů dolarů na necelých 43,22 miliardy dolarů.