Propady tohoto týdne vymazaly podle agentur Reuters z hodnoty světových akcií 2,5 bilionu dolarů, což vyvolalo vzpomínky na eskalaci finanční krize z podzimu 2008. Investoři v obavách z nejistoty prodávají vedle akcií i další riziková aktiva jako komodity a uchylují se do bezpečí švýcarského franku a zlata.
Na čtvrteční výprodej v Evropě a USA navázali ráno japonští investoři a index tokijské burzy Nikkei 225 spadl o 3,7 procenta na 9299,88 bodu, nejníže za posledních asi pět měsíců. Propadům se nevyhnuly ani další akciové trhy v Asii - burza na Tchaj-wanu odepsala 5,6 procenta a hlavní index burzy v jihokorejské metropoli Soulu oslabil o 3,7 procenta.
Evropské akcie dnes zůstaly ve ztrátách a jejich hlavní index sestoupil nejníže za 13 měsíců, přičemž zaznamenal nejhlubší týdenní ztrátu za téměř tři roky. Odpoledne sice trh nakrátko podpořila příznivá zpráva z amerického trhu práce, mezi investory však dál převládají obavy z citelného zpomalení růstu globální ekonomiky.
Západoevropský index FTSEurofirst 300 klesl v závěru o 1,7 procenta na 976,10 bodu a za celý týden odepsal 9,8 procenta, nejvíce od října 2008. Index londýnské burzy FTSE 100 klesl o 2,7 procenta, německý DAX o 2,8 procenta a pařížský CAC-40 ztratil 1,3 procenta.
Trhy odpoledne našly krátkou podporu v údajích z americké ekonomiky, která vytvořila minulý měsíc 117.000 nových míst, výrazně více, než se čekalo. Celkově však zpráva příliš nezměnila obrázek ochabující ekonomiky a zastínily ji převládající obavy z hlubokých ekonomických problémů v USA, Evropě a jinde.
Americké akcie zahájily obchodování díky lepším údajům dočasným růstem, brzy se však obnovil výprodej a v polovině obchodování akciové indexy ztrácely až tři procenta. Dow Jonesův index v poledne newyorského obchodování ztrácel 1,65 procenta a byl kolem 11.200 bodu. Širší index S&P 500 oslaboval o více než dvě procenta a index trhu Nasdaq ztrácel tři procenta. Celosvětový MSCI All Country World Index klesl o 2,7 procenta.
Trh je také nadále pod vlivem obav ze zhoršování dluhové krize v eurozóně. Strach z budoucího vývoje globální ekonomiky a zklamání z neschopnosti politiků řešit dluhové problémy tento týden srážejí nejen globální trhy akcií, ale i ceny komodit v čele s průmyslovými kovy. Globální index komodit Reuters-Jefferies CRB dnes klesl o 0,8 procenta na minimum od 10. ledna.