Paříž dnes sdělila, že dnes spolu budou odděleně telefonovat Sarkozy se Zapaterem a s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Rozhovory se mají týkat nynějších otřesů na finančních trzích, způsobených z velké části obavami ze zhoršování dluhové krize v eurozóně. Podle Říma se do rozhovorů mezi lídry evropských zemí zapojil i italský premiér Silvio Berlusconi.
Pod tlakem trhů jsou nyní zejména Španělsko s Itálií, jimž v posledních dnech na trzích dluhopisů razantně narostly náklady na obsluhu jejich dluhu. Eurokomisař pro měnové záležitosti Olli Rehn na dnešní mimořádné tiskové konferenci připustil, že trhy na dohody vzešlé z mimořádného summitu eurozóny o záchranných fondech pro zadlužené země nereagovaly tak, jak eurozóna a její lídři čekali. Podle něj je nyní nezbytné tyto dohody co nejdříve realizovat, což prý trhy uklidní
Mimořádný summit se dohodl na posílení pravomocí současného záchranného fondu (EFSF) i toho budoucího (ESM). Nově by měly mít mimo jiné možnost kupovat dluhopisy na sekundárním trhu.
Komisař nicméně zdůraznil, že Itálie a Španělsko jsou na cestě ke splnění plánu ohledně výše rozpočtových deficitů, a to i v příštích letech. Podle Rehna tak ani jedna z těchto dvou zemí nebude potřebovat záchranný balík, o jaký byly donuceny dosud požádat tři země eurozóny - Řecko, Irsko a Portugalsko.
Evropská centrální banka podle zdrojů agentury Reuters žádá Berlusconiho, aby slíbil urychlení reforem sociálního systému a přijetí ústavního dodatku o veřejných financích, Za to nabízí, že v nynější napjaté situaci na trzích bude kupovat italské státní dluhopisy.
ECB se podle zdrojů ve čtvrtek v zásadě shodla, že bude na trhu kupovat italské a španělské dluhopisy, pokud obě země uskuteční klíčové strukturální reformy. ECB naznačila, že obnoví nákupy dluhopisů zemí ohrožených dluhovou krizí, investory však zklamalo, že zatím se nákupy týkaly jen irských a portugalských obligací.