"Očekávám, že inflace v červenci stagnovala. Meziměsíčně by měly ceny vzrůst v průměru 0,3 procenta, z toho dvě třetiny nárůstu by mělo připadnout na sezónní nárůst cen dovolených," uvedl analytik J&T Banky Petr Sklenář. Vedle toho podle něj částečně stouply ceny zemního plynu a mírně ceny potravin. "Proti tomu by mělo působit snížení cen oblečení a obuvi díky sezónním výprodejům a i mírný pokles cen pohonných hmot v první polovině července," dodal.
Otázkou podle analytika Generali PPF Asset Management Radomíra Jáče zůstává, nakolik se ceny čerstvé zeleniny zotavily po červnovém poklesu, jenž byl vyvolán nervozitou ohledně bakteriální nákazy v Německu. V červenci přitom očekává meziroční inflaci na 1,8 procenta, případně nižší na 1,7 procenta. "V příštích měsících by se měla meziroční inflace dostat na úroveň inflačního dvouprocentního cíle ČNB a postupně i nad tuto úroveň," uvedl.
Pokles inflace na 1,7 procenta očekává hlavní ekonom Patria Finance David Marek. "Nejvíce se na pohybu cenové hladiny minulý měsíc podepsalo sezónní zvýšení cen rekreace. V červenci vrcholí letní turistická sezóna a s ní i ceny cestovních kanceláří. Opačně se obvykle hýbou ceny oblečení při letních slevách a výprodejích. Ceny potravin by měly pokračovat v mírném poklesu," uvedl.
Naopak podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška i analytika Raiffeisenbank Michala Brožky meziroční inflace v červenci zřejmě obnovila rostoucí trend. "Potraviny v červenci cenově mírně rostly, stejně tak jako pohonné hmoty. Určité zvýšení zaznamenaly i ceny bydlení kvůli zdražení plynu a nájemného," uvedl Sobíšek. Červencovou inflaci odhadují na 1,9 procenta.