Hlavní index Nikkei 225 klesl o 202,32 bodu a obchodní den uzavřel propadem o 2,18 procenta na 9097,56 bodu. Během dne přitom spadl až pod 9058 bodů. Podobně širší index Topix odepsal 2,3 procenta na 782,86 bodu. Nálada na ostatních burzách v Asii nebyla o nic lepší.
Analytici varují, že pokud budou dál panovat obavy o světovou ekonomiku, může propad na burzách trvat delší dobu. Klíčové bude, jak se k situaci postaví americká centrální banka (Fed), respektive její měnový výbor FOMC. Pokud nezareaguje, index Nikkei může spadnout pod 9000 bodů. O krok blíž je rovněž třetí fáze takzvaného kvantitativního uvolňování měnové politiky (QE3), tedy další tištění nekrytých peněz a s tím související riziko růstu inflace v pozdějším období.
"Třemi hlavními důvody k obavám jsou teď snížení ratingu USA od agentury Standard & Poor's, přetrvávající problémy se zadlužením v eurozóně, a obavy z inflace v Číně," shrnul důvody propadů na burzách hlavní analytik finanční společnosti Amundi Japan Masanaga Kono. "Telekonference ministrů G7 nepřinesla nic konkrétního, obchodníci proto chvíli zkoumali terén, ale pak zareagovali na propad na dalších trzích v Asii," dodal.
S&P snížila hlavní rating USA poprvé v historii. Rating se tak snížil z nejvyšší možné známky AAA na známku AA plus. Agentura uvedla, že Spojené státy mají příliš vysoký deficit a politici se nedokážou shodnout na věrohodném postupu, který by zadlužení největší ekonomiky světa postupně snížil na přijatelnou úroveň.
Na devizových trzích se zvyšoval kurz eura, které podpořila zpráva o připravenosti Evropské centrální banky (ECB) intervenovat za podporu eurozóny. Banka avizovala, že začne s odkupem italských a španělských dluhopisů, což by znamenalo podporu dalších dvou nejvíce postižených zemí eura. ECB minulý týden naznačila, že obnovila nákup zatím jen irských a portugalských dluhopisů.
Na další rekord vůči dolaru vystoupil švýcarský frank, přestože švýcarská centrální banka minulý týden srazila úroky takřka na nulu, aby frank učinila co nejméně atraktivní. Dolů se vydaly i kurzy australského a novozélandského dolaru, kde měl největší vliv výprodej komodit.
Euro k dolaru zpevnilo o 0,3 procenta na 1,4313 USD a během obchodování jeho kurz vystoupil až na 1,4432 USD. Je tak výrazně výše, než kde bylo minulý týden, kdy přechodně oslabilo na 1,4055 USD. Vůči japonskému jenu euro nejprve zpevnilo na 112,51 JPY z předchozího kurzu 112,16 JPY, pak se ale vydalo dolů a v závěru se pohybovalo kolem 111,63 JPY. Japonská měna se totiž dočkala podpory i na dalších paritách.
Euro ke švýcarskému franku odepsalo 0,2 procenta na 1,0855 CHF, drží se ale nad historickým minimem 1,0719 CHF, kde bylo v pátek. Frank i japonský jen jsou nyní považovány za nejbezpečnější měny, do nichž investoři přesouvají kapitál z rizikovějších investic. Pokud budou obě měny i nadále zpevňovat, lze podle analytiků čekat intervenci.