"Všechny tyto vzkazy, které přišly během víkendu od G20, G7, různých členských zemí a Evropské centrální banky, jdou stejným směrem a vysílají silný signál důvěry trhům a klíčovým hráčům," prohlásil na pravidelné tiskové konferenci v Bruselu mluvčí komise Olivier Bailly.
Například ECB uvedla, že začne zavádět svůj kontroverzní program nákupu státních dluhopisů, aby zabránila dalšímu šíření evropské dluhové krize. Podle obchodníků už také hned ráno začala kupovat italské a španělské státní dluhopisy. Ministři financí G7 se zároveň dohodli na tom, že udělají cokoliv je třeba, aby uklidnili finanční trhy.
Itálie a Španělsko se v minulých dnech ocitly na trzích pod těžkým tlakem. Výnosy z jejich dluhopisů rostly do rekordních výšek, takže se jim prodražovala obsluha dluhu a hrozilo, že by to nemuselo být z dlouhodobějšího pohledu udržitelné. Země ale také slíbily další opatření ke snížení deficitu, stejně jako další ekonomické reformy. Třeba Itálie mimo jiné chce, aby měla vyrovnaný rozpočet do roku 2013, tedy o rok dříve, než se původně počítalo.