Vláda se bude ve středu zabývat daňovou reformou

08.08.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 8. srpna (ČTK) - Vláda se na svém středečním zasedání bude zabývat daňovou reformou navrhovanou ministerstvem financí. To navrhuje v rámci několika zákonů vytvoření Jednoho inkasního místa, zrušit superhrubou mzdu, zjednodušit současný systém finanční a celní správy nebo zrušit řadu daňových výjimek. Vyplývá to z programu vlády a návrhů zákonů na internetových stránkách vlády.

U vytvoření inkasního místa a daňových změn MF předpokládá účinnost od 1. ledna 2013. V případě struktury finančních a celních úřadů by změny měly být účinné od příštího roku, a to v rámci nového zákona o Finanční správě České republiky a zákona o Celní správě České republiky.

Ministerstvo chce v rámci reformy zrušit koncept superhrubé mzdy se sazbou 15 procent a nová sazba daně by měla být počítána z hrubé mzdy a činit 19 procent. Odvody u zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění nebudou realizovány jako dosud, ale daní z úhrnu mezd 32,5 procenta.

MF plánuje rovněž v rámci daňové reformy zrušit zhruba čtvrtinu z celkových 118 výjimek. Proti rušení některých daňových výjimek se ovšem v připomínkovém řízení postavilo několik ministerstev nebo například odbory. Ministerstvo dopravy je proti zrušení daňového zvýhodnění režijních jízdenek nebo stravenek. Ministerstvo obrany, vnitra a další bezpečnostní složky nesouhlasí rovněž se zrušením osvobození od daně u kázeňské odměny nebo odchodného.

Proti původnímu záměru se přitom ministr rozhodl zachovat u půjček na bydlení ve zmenšené míře možnost odpočtu úroků z daňového základu. Částku podle svého dřívějšího vyjádření navrhne snížit na maximálních 80.000 Kč ročně ze současných 300.000 korun, původně neměl být odpočet možný vůbec.

Od příštího roku pak chce MF zjednodušit daňovou a celní správu. Dnešních osm finančních ředitelství a 199 finančních úřadů by se mělo přeměnit na 14 finančních úřadů a 199 územních pracovišť. Státnímu rozpočtu by tato změna podle návrhu měla ušetřit zhruba 150 milionů korun ročně.

V rámci vzniku Finanční správy ČR by 14 územních finančních úřadů mělo vzniknout z nynějších osmi pracovišť Generálního finančního ředitelství a doplněním šesti nových územních pracovišť.

Přeměnou finančních úřadů na podřízená pracoviště bude mít podle MF daňová správa další možnosti samostatně určovat strukturu, funkční organizaci a rozdělení peněz. Územní pracoviště totiž bude možné na rozdíl od současného stavu zrušit pouze díky internímu nařízení. Zákon počítá rovněž s vytvořením Specializovaného finančního úřadu pro velké firmy. Ten by měl pracovat stejně, jak s tím počítá dosavadní právní úprava. Samotný úřad ovšem zatím nefunguje.

Vytvořená Finanční správa ČR podle MF umožní do budoucna i převzetí dalších kompetencí souvisejících s vytvořením Jednotného inkasního místa daní, sociálního pojištění a zdravotního pojištění, a to bez změny názvu nebo struktury systému. Jednotné inkasní místo samotné by přitom podle plánů MF mělo vzniknout od roku 2013.

V případě ceníků bude novou organizační strukturu celní správy tvořit Generální ředitelství cel, 14 krajských celních úřadů a celní úřad se sídlem v Praze Ruzyni. Ten má specifickou působnost spočívající v dohledu na vnější hranici Evropské unie na území České republiky.

V současnosti je celní správa tvořena třístupňovou soustavou orgánů, kterými jsou Generální ředitelství cel, osm celních ředitelství a 54 celních úřadů.

Hlavní změny podle důvodové zprávy k předkládaným zákonům:

- Vytvoření podmínek pro vznik Jednoho inkasního místa a harmonizace daně z příjmů fyzických osob s pojistným na sociální zabezpečení a s pojistným na veřejné zdravotní pojištění

- Sjednocení sazeb daní z příjmů a daně darovací na 19 procentech.

- Sjednocení sazeb pojistného na sociální zabezpečení a na veřejné zdravotní pojištění u osob samostatně výdělečně činných a u zaměstnanců, a to na 6,5 procenta

- Nahrazení pojistného na sociální zabezpečení a pojistného na veřejné zdravotní pojištění u zaměstnavatelů daní z úhrnu mezd, která zahrne i pojistné na úrazové pojištění

- Zrušení konceptu superhrubé mzdy.

- Zrušení některých daňových úlev

- zrušení řady osvobození od daně z příjmů fyzických osob - u poplatníků daně z příjmů ze závislé činnosti a z funkčních požitků bude částečně kompenzováno novou roční slevou, která bude zohledňovat výdaje na dosažení příjmů

- u daně z příjmů právnických osob jde zejména o zrušení slevy na dani z titulu investiční pobídky ve formě slevy na dani; na druhou stranu se však zavádí nová sleva na dani, a to dividendová sleva ve výši sražené daně z dividend.

- Zavedení nulového zdanění subjektů kolektivního investování a důsledného zdanění výplat ze systému.

- Zavedení povinné elektronické formy u vybraných podání.

- Sjednocení zdaňovacího období daně z příjmů fyzických osob a pojistných období pojistného na sociální zabezpečení a pojistného na veřejné zdravotní pojištění na roční bázi.

- Rozšíření uplatnění daňové informační schránky, která bude umožňovat jednoduchou komunikaci se správcem daně, včetně možnosti elektronických podání, která nebudou muset být opatřena elektronickým podpisem.

- Snížení obratu pro povinnou registraci k dani z přidané hodnoty u osob povinných k dani z jednoho milionu Kč na 750.000 Kč.

- Přeměna dnešních osm finančních ředitelství a 199 finančních úřadů na 14 finančních úřadů a 199 územních pracovišť. (Vytvoření dvoustupňové soustavy)

- Přeměna Generální ředitelství cel, osmi celních ředitelství a 54 celních úřadu na Generální celní ředitelství a 14 krajských celních úřadů. Vedle toho vznikne celní úřad v Praze Ruzyni. (Vytvoření dvoustupňové soustavy)

Zdroj: Ministerstvo financí, eklep.vlada.cz

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK