Analytici: Odkup dluhopisů je špatným řešením, bohužel jediným

08.08.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 8. srpna (ČTK) - Dnešní krok Evropské centrální banky (ECB) odkupovat italské a španělské státní dluhopisy je podle ekonomů oslovených ČTK špatným, ale prakticky nevyhnutelným krátkodobým řešením dluhových problémů eurozóny. Česka se zatím podle ekonomů uvedené kroky bezprostředně nedotýkají, země musí ale udržet důvěru investorů a nezvyšovat veřejné zadlužení a zachovat politickou stabilitu. V opačném případě Česku hrozí růst nákladů na státní dluh.

"Intervence ECB na trhu španělských a italských dluhopisů je poslední možnost, jak zabránit rozšíření akutní dluhové krize na další státy, zejména na Francii. Je to zároveň varianta, která může mít za následek zvýšenou inflaci, a proto může být vnímána jako poněkud kontroverzní. Jiná varianta však neexistuje," uvedl člen Národní ekonomické rady vlády Pavel Kohout.

Odkup dluhopisů je pak podle děkana Národohospodářské fakulty VŠE Miroslava Ševčíka chybné rozhodnutí. "Finanční trhy se jen tak ´oblafnout´ nedají. Je to pouze flikování děr potápějící se lodi. Vůbec není jisté, zdali to může vést k záchraně. Místo rozhodnutí o vytváření záchranných fondů, které paradoxně opět dluhově financují zatím relativně silné ekonomiky, se musí bezpodmínečně začít šetřit," uvedl s tím, že se to týká nejen EU, ale i USA nebo Japonska.

I podle analytika AWD Jana Macka je odkup vládních dluhopisů volbou menšího zla. "Centrální banka je k tomuto kroku nucena především faktem, že pokud by se tyto země ocitly v podobných problémech jako Řecko či Portugalsko, nebyla by schopná z důvodu jejich velikosti jim poskytnout obdobné záchranné půjčky," upozornil. ECB se alespoň podle něj podařilo odrazit spekulativní útoky investorů na euro.

"Bohužel, ECB je jediná instituce, která v současné době dokáže přinést a zavést do praxe řešení, ať je jakkoliv špatné. Krize likvidity, solventnosti a předluženosti by si měly vyřešit především vlády dotčených zemí provedením reforem vedoucích k růstu ekonomiky, zaměstnanosti a úsporám," uvedl analytik Komerční banky Marek Dřímal.

I podle portfolio manažera společnosti Conseq Investment Management Michala Stupavského existují prakticky jen dvě možnosti. Jednou je nechat Itálii a Španělsko zbankrotovat, druhou je nechat ECB tisknout peníze a skupovat vládní dluhopisy "Těžko říci, která varianta je lepší," uvedl.

Vůči Česku se investoři po určitém přešlapování začali chovat přitom podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška jako k dlužnicky bezpečné zemi, což snižuje náklady vlády na financování dluhu. "Je ale třeba neudělat nic, co by investory opět znervóznělo, zejména se vyhýbat zvyšování veřejných výdajů a známek politické nejistoty," upozornil.

Evropská centrální banka dnes začala zavádět svůj kontroverzní program nákupu státních dluhopisů, aby zabránila dalšímu šíření evropské dluhové krize. Podle obchodníků začala ECB hned ráno kupovat státní dluhopisy italské a španělské vlády. Jejich výnosy citelně klesly, což signalizuje, že snaha ECB alespoň zatím zabírá. Itálie a Španělsko přitom slíbily další opatření ke snížení deficitu, stejně jako další ekonomické reformy.

Aleš Sosnovský dvd

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK