"Vývoj ceny (dluhopisů) zvýraznil dilema globálních investorů od čínské centrální banky přes penzijní fondy po japonské ženy v domácnosti: Není mnoho alternativních aktiv typu bezpečného přístavu, který by se dokázala vyrovnat hloubce a likviditě trhu s americkými dluhopisy, kde celkový nesplacený dluh činí více než 9,3 bilionu dolarů," napsal list.
Investory navíc snížení ratingu ze špičkového stupně AAA na AA+ nepřekvapilo, protože jeho možnost agentura Standard & Poor's avizovala několik týdnů. Trhy navíc v současnosti mnohem více znepokojuje zdraví americké ekonomiky a evropská dluhová krize. "Zájem o americké dluhopisy roste, protože stále představují kvalitní instrument, který je pro investory útočištěm i přes to, co říká S&P," podotkl Thomas Roth ze společnosti Mitsubishi UFJ Securities.
Největší pokles požadovaných výnosů dnes zaznamenala pětileté americké dluhopisy, a to o 0,1 procentního bodu. Výnosy třicetiletých dluhopisů naopak spíše stagnovaly, protože se investoři přesouvali k obligacím s kratší dobou splatnosti.
Rating je jedním z kritérií, jimiž se investoři řídí při hodnocení dluhopisů. Agentura Standard & Poor's jej USA snížila v pátek. Zdůvodnila to neschopností politických stran v Kongresu dohodnout se na věrohodném plánu snižování astronomických rozpočtových deficitů a stabilizace dluhu. Jedna ze tří velkých světových ratingových agentur svým krokem dala najevo, že americké státní dluhopisy již nejsou zcela bez rizika. Dvě další velké agentury Moody's a Fitch naopak Spojeným státům nejvyšší hodnocení jejich schopnosti splácet dluhy tento týden ponechaly. I ony však pohrozily, že budou v příštích měsících uvažovat o jeho zhoršení.