Snížení ratingu není podle analytiků překvapivé, trhy se uklidní

08.08.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 8. srpna (ČTK) - Sobotní historicky první zhoršení ratingu USA, které v těchto dnech přispívá k nervozitě finančních trhů, nebylo podle ekonomů oslovených ČTK kvůli stavu veřejných financí USA překvapivé. Krok měl podle nich spíše symbolický význam, který ovšem přispívá ke globálnímu napětí, propadu akciových trhů a celosvětové ztrátě důvěry v dolar jako rezervní měnu. V následujících dnech by se ovšem měla podle analytiků situace uklidnit.

Na české hospodářství podle ekonomů dopad snížení ratingu nemá. Problémy by nastaly až v případě, pokud by chaos na trzích zhoršil celkovou situaci v globální ekonomice. To by zhoršilo i ekonomický vývoj v ČR. "České ekonomiky se současný negativní vývoj dotkne především prostřednictvím zpomalení německé ekonomiky, na které jsou čeští exportéři závislí," uvedl manažer portfolia společnosti Conseq Investment Management Michal Stupavský.

Snížení ratingu USA je pak podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška krátkodobě špatné pro riziková aktiva. "Dlouhodobě může vést k oslabování dolaru kvůli urychlení procesu diverzifikace devizových rezerv ze strany Číny. Krok ale také může dodat impulz americkým zákonodárcům k hledání efektivních řešení proti dalšímu zadlužování," uvedl analytik .

Podle děkana Národohospodářské fakulty VŠE Miroslava Ševčíka je snížení ratingu naprosto logickou reakcí za dlouhodobě nezodpovědné jednání politiků, kteří utrácí cizí peníze mnohdy na nesmyslné programy. "Není to chyba kapitalismu, je to chyba dlouhodobých, většinou nekompetentních a populistických opatření politiků," uvedl.

Snížení ratingu je pak podle člena Národní ekonomické rady vlády a analytika společnosti Partners Pavla Kohouta krokem, který má spíše symbolický než faktický význam. "Výnosy dluhopisů a náklady na pojištění platební neschopnosti mají již dlouho s ratingem jen velmi volný vztah. Vlastně by se nic nestalo, kdyby ratingové agentury přestaly vydávat hodnocení zemí úplně," uvedl.

Podle analytika AWD Jana Macka přitom lze očekávat celosvětovou debatu o nahrazení dolaru jinou, stabilní měnou. "Toto téma je ovšem v současné chvíli pouze ve stádiu teoretických debat a politických prohlášení a nelze očekávat, že by význam dolaru v několika následujících letech fakticky výrazně oslabil," uvedl.

Kvůli napětí na akciových trzích rovněž stoupla cena zlata na historicky nejvyšší cenu, která překonala 1700 dolarů za trojskou unci (31,1 gramu). Analytici nevylučují další růst ceny zlata, ale 2000 dolarů by do konce roku překonat neměla. "Investoři si uvědomují stabilitu zejména zlata a hledají bezpečné investice pro své peníze," uvedl obchodní ředitel firmy GoldenGate Pavel Ryba. Ten ke konci roku očekává cenu zlata okolo 1850 až 1950 dolarů za unci. "Proražení hranice 2000 dolarů očekávám v únoru či březnu 2012," dodal.

Podle ekonomů nelze vyloučit na základě dosavadního vývoje ani třetí vlnu kvantitativního uvolňování v USA, při kterém centrální banka USA kvůli podpoře ekonomiky nakupuje americké vládní dluhopisy. Většinou ale této možnosti přikládají menší než poloviční pravděpodobnost. "Vzhledem k tomu, že makroekonomická data se v poslední době zhoršila, akciové trhy prudce klesají s tím jak se zvýšily obavy z recese, pravděpodobnost dalšího kvantitativního uvolnění roste, nicméně stále bych mu dával méně než 50 procent," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's o víkendu poprvé v historii snížila hlavní rating Spojených států. Ty tak přišly o nejvyšší možný rating AAA a nyní mají známku o stupeň nižší, tedy AA plus. Teoreticky to může znamenat, že Spojeným státům vzrostou náklady na obsluhu dluhu, nemusí to tak ale být.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK