Meziroční míra inflace v České republice v červenci zpomalila na 1,7 procenta z 1,8 procenta v červnu. V porovnání s předchozím měsícem spotřebitelské ceny vzrostly o 0,3 procenta, což bylo dáno zejména sezonním zvýšením cen zájezdů; zlevňovalo naopak oblečení a obuv.
"Je patrné, že inflační tlaky způsobené vysokými cenami ropy a zemědělských produktů pomalu vyprchávají a nejsou nahrazeny tlaky ze strany poptávky. Do konce roku tedy nečekáme výrazné zvýšení inflace. To by mělo přijít až počátkem roku 2012 vinou zvýšení dolní sazby DPH," uvedl analytik GE Money Bank Petr Gapka.
Ani analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský pro zbytek roku nevidí žádné podstatné faktory, které by mohly inflaci vytlačit nad dvě procenta. "K takovému scénáři by mohlo dojít asi pouze v případě citelnějšího zdražení potravin... Inflace českou ekonomiku nadále netrápí," uvedl.
"Míra inflace se drží poměrně stabilně pod hodnotou dvou procent na meziroční bázi a toto tempo lze očekávat i po zbytek roku," uvedl také analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Výraznější nárůst cen lze podle něj předpokládat v příštím roce právě kvůli změně daní. "Díky plánovanému zvýšení dolní sazby DPH je možné očekávat, že se celková inflace dostane k tříprocentní hranici," dodal.
Z makroekonomického pohledu je česká ekonomika podle hlavního analytika Patria Finance Davida Marka již déle než dva roky v deflaci. "Tato skutečnost dohromady se zhoršujícím se výhledem v eurozóně a nestabilní situací na finančních trzích odsouvá do pozadí jakékoli úvahy o zpřísnění měnové politiky," uvedl.
Naopak růst inflace nad dvě procenta očekává již letos analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. "Celkově lze říci, že vývoj inflace v červenci výrazněji nepřekvapil, v dalších měsících se míra inflace pravděpodobně dostane mírně nad dvouprocentní cíl ČNB a v příštím roce se v důsledku zvýšení DPH posune ke třem procentům," uvedl.