Zisk RWE kvůli odklonu Německa od jaderné energie klesl o 39 pct

09.08.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Berlín 9. srpna (ČTK) - Zisk německé energetické společnosti RWE v pololetí klesl o 39 procent na 1,7 miliardy eur (41,1 miliardy Kč). Důvodem byly mimořádné náklady související s rozhodnutím německé vlády o postupném vyřazení jaderných reaktorů z činnosti. RWE, která je největším producentem elektřiny v Německu, to uvedla v dnešním prohlášení.

Tržby zůstaly téměř beze změny na 27,5 miliardy eur. Nová daň z jaderné energie a rozhodnutí Německa o ukončení provozu jaderných elektráren stály firmu v pololetí 900 milionů eur.

RWE musela zvýšit své rezervy kvůli nákladům na uzavření a odstavení jaderných zařízení a odepsat palivové články instalované v elektrárně Biblis. "Rozhodnutí uskutečněné německou vládou pro nás bylo značnou finanční zátěží," uvedl odcházející generální ředitel Jürgen Grossmann. Dodal však, že nová energetická koncepce vlády přináší nové příležitosti, které by firma měla využít.

Německá vláda se po neštěstí v japonské jaderné elektrárně Fukušima rozhodla okamžitě zavřít osm jaderných reaktorů, z nichž dva patřily RWE, a zbývajících devět má být uzavřeno do roku 2022. RWE se výrazně dotklo ukončení jaderné energetiky, protože vyrábí elektřinu hlavně z jádra a z uhelných elektráren. Zadlužená společnost tak nyní bude muset masivně investovat do zvýšení výroby elektřiny z plynu a obnovitelných zdrojů.

Divize obnovitelných zdrojů RWE Innogy se na celkových příjmech skupiny v pololetí podílela méně než jedním procentem. RWE chce mít do roku 2014 z obnovitelných zdrojů provozní zisk 500 milionů eur.

RWE rovněž kvůli uzavření jaderných elektráren zhoršila výhled na celý letošní rok. Zisk se má nyní snížit o 35 procent, analytici čekají propad až o 42 procent. Ve středně dlouhém období by však tento negativní vliv měly vyrovnat vyšší ceny za elektřinu, napsaly agentury AP a Reuters.

Skupina RWE působí také v České republice, kde má více než 2,3 milionu zákazníků a ovládá řadu firem. Řídicí společností v Česku je firma RWE Transgas, jejíž hlavními obchodními aktivitami jsou dovoz zemního plynu a obchod se zemním plynem. Kromě RWE Gas Storage, která se stará o podzemní zásobníky, patří do RWE také regionální prodejci a distributoři a tranzitní společnost NET4GAS.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK