Produktivita se proti předešlému čtvrtletí snížila o 0,3 procenta po poklesu o 0,6 procenta v prvním čtvrtletí. Náklady zaměstnavatelů na jednotku práce se tak dál zvýšily o 2,2 procenta, avšak výrazně pomaleji než tempem 4,8 procenta z prvního čtvrtletí, kdy vykázaly nejvyšší nárůst od konce roku 2008.
Produktivita měří objem produkce zaměstnance na hodinu. V rostoucí ekonomice obvykle platí, že když začne produktivita klesat, znamená to vyčerpání potenciálu dosavadních zaměstnanců, a zaměstnavatele to v zájmu dalšího růstu produkce nutí zvyšovat počty pracovních sil.
V nynějším období výrazného zpomalování růstu americké ekonomiky však pokles produktivity podle ekonomů spíše znamená, že zaměstnavatelé v očekávání zrychleného ekonomického růstu v předešlém období zvýšili najímání. Jejich předpoklady se však nevyplnily, produkce neroste, a firmy tak mají nyní více lidí, než by potřebovaly, uvedla agentura AP.
"Pokud zůstane poptávka slabá, je tu nebezpečí, že se podniky budou snažit posílit produktivitu snižováním počtu míst," řekl agentuře Reuters ekonom torontské firmy Capital Economics Paul Dales. Produktivita v USA za recese let 2007-2009 i loni výrazně rostla, protože zaměstnavatelé výrazně snižovali počty zaměstnanců. Na vrchol 8,0 procenta se její růst dostal ve druhém čtvrtletí roku 2009, posledním čtvrtletí recese.
Podle posledních statistických údajů se růst největší světové ekonomiky v prvním pololetí téměř zastavil a činil pouhých 0,8 procenta. To bylo nejslabší tempo od konce recese před dvěma lety.
V USA přetrvává vysoká nezaměstnanost, která přesahuje devět procent, což brání růstu mezd. To spolu s drahým benzinem omezuje výdaje spotřebitelů v době, kdy vládní výdaje po dvou letech prudkého růstu začaly klesat. Zaměstnavatelé na útlum ekonomik odpovídají zastavením najímání nových lidí. Za tři měsíce od května se počet míst v soukromém sektoru zvýšil v průměru jen o 72.000 proti průměrnému přírůstku 215.000 od února do dubna.
hp fd