Svaz průmyslu a dopravy odmítl postup vlády k daňové reformě

09.08.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 9. srpna (ČTK) - Svaz průmyslu a dopravy ČR dnes odmítl postup vlády, která má ve středu projednat návrh daňové reformy. Vláda se podle svazu bude návrhy zákonů zabývat v rozporu s dohodou uzavřenou na jednání tripartity v polovině července. Na jednání bylo dohodnuto, že sociální partneři se po připomínkovém řízení budou ještě moci k návrhu zákona vyjádřit a sdělit svá stanoviska, uvedl dnes v tiskové zprávě svaz.

Ministerstvo financí navrhuje v rámci několika zákonů vytvoření Jednoho inkasního místa, zrušit superhrubou mzdu, zjednodušit současný systém finanční a celní správy nebo zrušit řadu daňových výjimek.

"Jsem velmi překvapen, že naše dohoda z tripartity neplatí. Očekávám, že nám vláda svůj postup vysvětlí. Jde o zákony, které zásadním způsobem ovlivňují úroveň podnikatelského prostředí a tak také k našim připomínkám přistupujeme," uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Ministerstvo chce v rámci reformy zrušit koncept superhrubé mzdy se sazbou 15 procent a nová sazba daně by měla být počítána z hrubé mzdy a činit 19 procent. Odvody u zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění nebudou realizovány jako dosud, ale daní z úhrnu mezd 32,5 procenta.

MF plánuje rovněž v rámci daňové reformy zrušit zhruba čtvrtinu z celkových 118 výjimek. Proti rušení některých daňových výjimek se ovšem v připomínkovém řízení postavilo několik ministerstev nebo například odbory. Ministerstvo dopravy je proti zrušení daňového zvýhodnění režijních jízdenek nebo stravenek. Ministerstvo obrany, vnitra a další bezpečnostní složky nesouhlasí rovněž se zrušením osvobození od daně u kázeňské odměny nebo odchodného.

Proti zrušení daňového zvýhodnění některých zaměstnaneckých benefitů se postavily i Věci veřejné (VV). "Zrušení stravenek nepodpoříme," řekl v pondělí předseda poslaneckého klubu VV Vít Bárta po jednání finančních expertů strany s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslavem Zavadilem. Výhrady budou mít podle Bárty ministři z jeho strany také k plánu zrušit nyní superhrubou mzdu. "V zásadě nejsme proti zrušení superhrubé mzdy, ale nemůže to podle nás vést k dalšímu propadu v příjmech rozpočtu," řekl Bárta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK