Pokles amerických akcií v reakci na snížení ratingu USA agenturou Standard & Poor´s se ke konci pondělního obchodování zvrhl v panický výprodej, v němž hlavní indexy klesly až o téměř sedm procent, nejvíce od prosince 2008. Dnes začaly americké akcie oživením a v polovině obchodování Dow Jones získával více než dvě procenta. Dnešní růst by byl teprve druhý za posledních 12 obchodních dní a obchodování zůstává silně rozkolísané.
Globální trhy čekají, zda americká centrální banka (Fed) naznačí, zda nějak zasáhne proti otřesům na trzích a prudkému útlumu ekonomiky, který byl v minulých dnech vedle dluhové krize v eurozóně hlavní příčinou výprodejů světových akcií. Předpokládá se, že Fed by mohl oznámit další nákupy dluhopisů v rámci případné třetí vlny takzvaného "kvantitativního uvolňování" (QE3).
Akcie na tokijské burze začaly pod vlivem výprodeje na Wall Street propadem až o čtyři procenta, nakonec však index Nikkei ztrátu zmírnil na 1,7 procenta. Akcie korejských firem v Soulu po počátečním desetiprocentním pádu klesly o 3,6 procenta a uzavřely nejníže za 11 měsíců. Akcie čínských firem na hongkongské burze klesly o 5,7 procenta a zažily nejhlubší ztrátu od konce října 2008.
Akcie na burzách v západní Evropě během dne prudce kolísaly mezi černými a červenými čísly, nakonec se ale v naději na zásah Fedu prosadil růst. Západoevropský index FTSEurofirst 300 ztrácel během dne až pět procent, v závěru však posílil o 1,3 procenta. Evropské akcie tím přerušily propad, v němž od poloviny července ztratily asi 20 procent.
Akcie na pražské burze navázaly na pondělní propad o téměř šest procent na více než dvouleté minimum a index PX nakonec klesl o 2,6 procenta. Padaly i indexy dalších středoevropských burz; index ruského trhu klesl o 2,9 procenta a za poslední dva dny ztratil téměř 11 procent.
Index MSCI, který sleduje obchodování na největších trzích světa, dopoledne ztrácel skoro dvě procenta a byl nejníže od loňského září. Odpoledne však oživil a získával zhruba jedno procento. Od květnového tříletého maxima index ztratil asi 20 procent.
Na devizových trzích dál stoupal švýcarský frank, který dosahoval dalších rekordů vůči euru a dolaru. Investoři švýcarskou měnu kupují ve snaze přesunout kapitál do bezpečí, kde by jejich peníze přečkaly současné propady na burzách. Rostl i japonský jen, o nějž je v dobách nejistoty rovněž zájem.
Eminentní zájem mají investoři v dobách otřesů zejména o zlato. Jeho cena dnes pokračovala v růstu na nové rekordy a dostala se až na 1778 dolarů za troyskou unci. Za poslední tři roky cena žlutého kovu vzrostla na dvojnásobek.
K výprodejům rizikových aktiv, jako jsou akcie a komodity, vedou investory od konce července obavy z eskalace dluhové krize v eurozóně a z propadu americké ekonomiky do nové recese. Uchylují se do bezpečných útočišť, což je zejména zlato, švýcarský frank, ale také americké státní dluhopisy. Na jejich atraktivitě se nic nezměnilo ani po snížení ratingu USA, po pondělním výrazném růstu však dnes jejich ceny mírně klesly.
Ceny ropy klesly dnes nejdříve nejníže za téměř rok, pak ale ztráty smazaly. Severomořská ropa Brent po propadu o pět dolarů pod 99 dolarů za barel oživila a odpoledne se pohybovala pod 105 dolary, asi dolar nad pondělním závěrem.