Fed uvedl, že ekonomický růst v USA je nyní značně slabší, než se čekalo, což bude v dohledné budoucnosti omezovat inflaci. Fed drží od finanční krize základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0-0,25 procenta.
Americké a světové akcie už téměř tři týdny takřka nepřetržitě klesají a v pondělí tento trend vyvrcholil nejhlubším propadem od prosince 2008. Investoři proto čekali, zda Fed přijde s nějakým novým krokem na podporu trhů a upadající americké ekonomiky.
Vedle strachu z eskalace dluhové krize v eurozóně jsou hlavní příčinou otřesů na trzích obavy z propadu americké ekonomiky do nové recese. Ty ještě prohloubilo víkendové historicky první snížení amerického úvěrového ratingu.
Největší ekonomika světa v prvním pololetí téměř zastavila růst i přesto, že Fed se ji v té době snažil podpořit systematickým nakupováním státních dluhopisů v rámci druhé vlny takzvaného kvantitativního uvolňování (QE2). Fed tyto nákupy ukončil v červnu a nyní se zdá, že jeho možnosti další měnové stimulace jsou prakticky vyčerpány. Od finanční krize let 2008-09 se bilance Fedu kvůli těmto intervencím zvýšila téměř trojnásobně na rekordních 2,9 bilionu dolarů,
Fed v červnu předpověděl, že americká ekonomika letos poroste o 2,7-2,9 procenta. Podle údajů z konce minulého měsíce však v prvním pololetí hrubý domácí produkt stoupl jen o 0,8 procenta, zatímco míra nezaměstnanosti zůstává na vysoké úrovni nad devíti procenty bez náznaků zlepšení.