"Rozhodnutí německé vlády urychlit vyřazení jaderných elektráren zcela změnilo ekonomické podmínky pro podnikání RWE. Toto politické rozhodnutí spolu s obtížnými podmínkami na evropském energetickém trhu a tlakem EU na vlastnický unbundling jsou hlavními důvody, proč RWE připravuje odprodej některých koncernových aktiv, mimo jiné také prodej podílu ve společnosti NET4GAS," uvedl Chalupský. Takzvaný unbundling, tedy oddělení plynárenských společností od provozovatelů přenosové soustavy, vyžaduje EU, aby na trh mohli vstoupit nový dodavatelé a zvýšila se konkurence.
Mimořádné náklady související s rozhodnutím německé vlády o postupném vyřazení jaderných reaktorů z činnosti způsobily v pololetí pokles zisku německého RWE o 39 procent na 1,7 miliardy eur (asi 41 miliard korun).
RWE podle Chalupského momentálně prověřuje možnosti prodeje a připraví vybrané společnosti k prodeji do konce roku 2013. "Zatím je předčasné spekulovat o výši podílu v NET4GAS, který bude nakonec nabídnut k prodeji," uvedl Chalupský.
RWE se chystá v rámci úsporného programu prodat v příštích letech aktiva za 11 miliard eur. Sníží výdaje za investice a podnikne kroky ke zvýšení efektivity. Podle Chalupského mají tato opatření pomoci RWE k budoucímu růstu v nových podmínkách německé a celoevropské energetiky.
Kvůli německému odchodu od jádra uzavřela také nedávno společnost RWE s ruskou plynárenskou firmou Gazprom předběžnou dohodu o strategickém partnerství při výrobě elektřiny v Evropě. Příprava prodeje NET4GAS ale nemá žádnou souvislost s jednáním mezi RWE a Gazpromem, dodal Chalupský.