Asociace chce hlavně zachovat historicky cenné budovy lázní jako celek, vlastníci nemovitostí v současnosti požadují zachování pouze tří památkově nejvíce cenných budov a ostatní by rádi nechali zbourat, uvedl Ries. Podle viceprezidenta asociace Martina Kadrmana je v současnosti nutné zabezpečit budovy před příchodem zimy zejména tím, že budou provizorně zastřešeny a postupně vysoušeny.
"Myslíme si, že město Karlovy Vary a Karlovarský kraj budou stát za námi," řekl Ries. Podle něj ale obě zmíněné instituce samy o převzetí budov neuvažují, a proto se k tomuto kroku odhodlala asociace. Pokud současní vlastníci požadavek asociace vyslyší, stanou se historické budovy v Kyselce prvními chráněnými objekty v jejím vlastnictví, doplnil Ries.
Na konci května zahájil karlovarský magistrát správní řízení s jedním z vlastníků historických budov, se společností Karlovarské minerální vody, kvůli možnému provinění v oblasti památkové péče. KMV jsou v kontaktu s oddělením památkové péče karlovarského magistrátu, uvedla dříve mediální zástupkyně firmy Bibiana Beňová. Letos v březnu orgán státní památkové péče vyzval KMV, aby zabezpečily objekty, které jim patří. Provedení prací bylo protokolárně zaznamenáno. Od té doby společnost neměla žádné indicie, že by zajištění objektů bylo nedostatečné, dodala Beňová.
Asociace v minulosti vyzývala také k vyvlastnění ohrožených historických objektů v Kyselce. "Pana ministra (kultury Jiřího) Bessera jsem o našem návrhu informoval. Obával se však, že převedení objektů v současném stavu na stát, by nebylo přijatelné," uvedl Kadrman. Asociace poukazuje i na to, že už před dvěma lety tehdejší ombudsman Otakar Motejl konstatoval, že v případě lázní Kyselka selhal stát na všech svých úrovních.