Švýcarsko se s Německem dohodlo na zdanění bankovních účtů

10.08.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Curych/Berlín 10. srpna (ČTK) - Švýcarsko a Německo dnes podepsaly dohodu o řešení dlouhodobého ostrého sporu o nezdaněné peníze Němců na anonymních účtech u švýcarských bank. Dohoda platná od roku 2013 neprolamuje pečlivě chráněný švýcarský princip bankovního tajemství a může být modelem pro smlouvy s dalšími zeměmi jako Británií a Spojenými státy.

Švýcarské banky jako UBS a Credit Suisse zaplatí německým úřadům předem jako garanci celkem dvě miliardy švýcarských franků (46 miliard Kč). Nynější vklady a investice zdaní Švýcarsko sazbou 19 až 34 procent v závislosti na délce uložení a míře kapitálových zisků. Budoucí příjmy z investic a kapitálových zisků z peněz Němců ve Švýcarsku pak budou podrobeny dani 26,375 procenta. Odhaduje se, že Němci mají na švýcarských účtech nezdaněná aktiva kolem 150 miliard franků.

Zavedení srážkové daně a relativně nízká platba předem je pro Švýcarsko vítězstvím. Německo i další země EU totiž původně požadovaly automatickou výměnu bankovních informací o klientech, což by prolomilo švýcarskou ochranu bankovního tajemství. Němci také žádali na Švýcarech zaplatit předem deset miliard franků, švýcarské banky však namítaly, že by to podkopalo jejich kapitál.

Přísná tradice bankovního tajemství pomohla Švýcarsku vybudovat finanční sektor podepřený dvěma biliony dolarů na vkladech zahraničních klientů. Systém se ale stal trnem v oku vládám ostatních států, které se snaží vypořádat se s daňovými úniky do ciziny. V minulých letech se tak Švýcarsko stalo terčem mezinárodní kampaně, která se po vypuknutí finanční a nynější dluhové krize ještě prohloubila. Německo například potřebuje dodatečné peníze, aby mohlo financovat pomoc zemím eurozóny, které se nedokážou vyrovnat s nahromaděnými dluhy.

Dohody se podařilo dosáhnout po dvou letech diplomatických bojů. Ty byly poznamenány arogantními vyjádřeními bývalého německého ministra financí Peera Steinbrücka, která ve Švýcarsku přirovnali k nacistické rétorice. Vztahy obou zemí rovněž poznamenala ochota německých úřadů kupovat ukradená data o účtech u švýcarských bank.

Na podobné dohodě se Švýcarsko loni předběžně dohodlo s Británií a obě země nyní pracují na konečné podobě smlouvy. Snahy Curychu dohodnout se s USA však uvázly, když americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo vyšetřování Credit Suisse kvůli podezření z pomoci americkým občanům při daňových únicích. V roce 2009 se Švýcarsko v podobném sporu mezi Washingtonem a UBS dohodlo, že předá informace o zhruba 4500 účtech u UBS výměnou za stažení žaloby.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK