Akciové trhy obnovily propad, v centru pozornosti Francie

10.08.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 10. srpna (ČTK) - Akciové trhy ve Spojených státech a Evropě dnes obnovily výrazný propad kvůli obavám ohledně francouzského bankovního sektoru. Na trzích se také objevily spekulace o chystaném snížení ratingu Francie, které ale přední ratingové agentury vyvrátily.

Cena zlata kvůli obnovenému poklesu akcií poprvé v historii překročila 1800 dolarů za troyskou unci. Zdražila také ropa, protože propad na akciovém trhu zastínila zpráva o poklesu zásob suroviny ve Spojených státech. Euro kvůli obavám ohledně Francie výrazně oslabilo vůči americkému dolaru i dalším měnám.

Ve Spojených státech se Dow Jonesův akciový index ve zhruba 20:00 SELČ pohyboval kolem 10.950 bodů a proti předchozímu závěru ztrácel asi 2,6 procenta. Obchodování bylo vysoce rozkolísané a hodnoty amerických indexů se v krátké době měnily i o celá procenta. Ztráty v průběhu dne dosahovaly skoro pěti procent.

Panevropský index FTSEurofirst 300 odepsal 37,51 bodu a den uzavřel propadem o 3,96 procenta na hodnotě 910,39 bodu. Během dopoledne měl ještě zisk téměř dvě procenta. Z jednotlivých burz nejvíce spadla ta pařížská, kde hlavní index CAC 40 odepsal 5,45 procenta na 3002,99 bodu. Je tak v blízkosti ročního minima. K propadu výrazně přispěly akcie banky Société Générale, které během dne odepisovaly více než 21 procent, než uzavřely se ztrátou 14,7 procenta na 22,18 eura.

Také pražská burza se dnes v závěru obchodování opět propadla do červených čísel, hlavní index PX odepsal 2,15 procenta na 979,4 bodu. Burzu dolů táhly především bankovní emise. Akcie Komerční banky, jejímž majitelem je Société Générale, spadly o více než deset procent.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy přerušil kvůli panice na finančních trzích dovolenou ve Středomoří a vrátil se do Paříže. Na mimořádnou poradu nechal svolat ekonomické ministry a šéfa tamní centrální banky, s nimiž chce projednat další opatření na snížení rozpočtového deficitu země. Francie má obavy, aby ji nepotkal stejný osud jako Spojené státy a nepřišla o ceněný rating na nejvyšším stupni AAA.

"Začínají nám docházet státy s 'tříáčkovým' ratingem. Pokud se Francii sníží rating, pak to zasáhne i další země," řekl hlavní ekonom společnosti Generali Investments Klaus Wiener. "Fundamentálně nejsou veřejné finance v moc dobrém stavu," dodal.

Všechny tři hlavní ratingové agentury, tedy Moody's Investors Service, Fitch Ratings i Standard & Poor's, dnes nicméně potvrdily rating Francie na nejvyšším stupni AAA. Stabilní je podle nich i výhled.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK