Ministerstvo financí uvedlo, že deficit do konce července, tedy za prvních deset měsíců fiskálního roku, činil 1,1 bilionu dolarů (asi 18,4 bilionu Kč). Ještě před třemi lety by to byl rekord za celý fiskální rok, letos už ale ne.
Deficit za letošní fiskální rok, který končí v září, má překročit loňský deficit 1,29 bilionu dolarů. Nemá ale přesáhnout rekord z roku 2009, kdy se deficit vyšplhal na 1,41 bilionu dolarů.
Za prvních deset měsíců tohoto fiskálního roku se výdaje zatím zvýšily o 2,4 procenta, zatímco příjmy vzrostly o osm procent. Svědčí to o tom, že více lidí pracuje a platí daně, i když míra nezaměstnanosti se stále drží nad devíti procenty. Trh práce a trh realit však patří mezi sektory, které se po recesi zotavují zpravidla jako poslední.
Rekordní deficit přiměl prezidenta Baracka Obamu a Kongres vytvořit dvanáctičlenný výbor zákonodárců, jejichž úkolem je vypracovat plán snížení deficitu o 1,2 bilionu dolarů během příštích deseti let. Pokud ale výbor nedokáže najít společnou řeč a nepředloží společný návrh, v platnost automaticky vejdou tvrdé výdajové škrty napříč rezorty.
Výbor byl klíčovou součástí dohody z minulého týdne, díky níž vláda mohla zvýšit limit pro zadlužení. Součástí dohody ale nebylo snížení výdajů o čtyři biliony dolarů, což je podle ratingové agentury Standard & Poor's nutné, pokud má být plán snižování deficitu věrohodný. Kvůli tomuto nedostatku agentura Spojeným státům odejmula prestižní rating AAA, což se v minulosti ještě nikdy nestalo.
Právě vysoké zadlužení bylo už dříve příčinou mnoha dohadů mezi politiky a mimo jiné pomohlo republikánům v loňským volbách získat většinu ve Sněmovně reprezentantů. I když obě hlavní politické síly tvrdí, že chtějí deficit snižovat, republikáni nechtějí přistoupit na zvyšování daní. Demokraté zase nechtějí připustit velké škrty v sociálních programech jako je sociální zabezpečení nebo veřejná lékařská péče Medicare.
Do roku 2009 se rozpočtový deficit za celý fiskální rok nikdy nevyšplhal nad bilion dolarů. Za rychlým růstem deficitu v posledních letech je růst výdajů vlády na boj s globální krizí a jejími dopady na ekonomiku. Z části je ale na vině i výpadek daňových příjmů jako přímý dopad toho, že miliony lidí v USA přišly o práci.
Rozpočtový přebytek měly Spojené státy naposledy v roce 2001. Příjmy tehdy o 127 miliard dolarů převyšovaly výdaje. Očekávalo se, že přebytky v dalších deseti letech dosáhnout 5,6 bilionu dolarů. Už v roce 2002 ale měly Spojené státy znovu deficit. Deficit narůstal s tím, jak tehdejší prezident George W. Bush získal souhlas k výraznému snížení daní a později připravil invazi do Iráku a Afghánistánu.