Chmelaři se chystají na sklizeň, která se jim prý ani nevyplatí

14.08.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Žatec (Lounsko) 14. srpna (ČTK) - České pěstitele chmele čeká zřejmě velmi paradoxní sklizeň. Počasí jim sice pomohlo k velmi solidní úrodě, ale část možná zůstane na chmelnicích ladem. Jejich komodity je na světovém trhu takový přebytek, že se cena dostala pod výrobní náklady a v některých případech se ani nevyplatí sklízet. Takovou situaci za 41 let v branži nepamatuju, řekl ČTK jednatel Chmelařského institutu Jiří Kořen.

Chmelařům letos počasí přálo, ale deštivý červenec naopak nadělal problémy - podmáčel řádky a vytvořil ideální podmínky pro růst plísní. Ve středisku Stekník, kde sklizeň v úterý začne, například spadlo během měsíce 130 milimetrů srážek, což je na poměry léta a tradičně suché oblasti ve stínu Českého středohoří extrém. "Ve chmelnicích stojí voda, musíme ji čerpat a vozit na pole nebo do řeky, aby rostliny netrpěly. Pod vodou by odumíraly a bylo by to poznat i další roky," řekl ČTK Kořen. Práci přidělává i ošetřování rostlin proti plísním a kvůli obojímu se sklizeň zřejmě o pár dnů protáhne.

Výnosy se očekávají velmi solidní, odhadované 1,2 tuny z hektaru jsou sice méně než loňských a extrémně vydařených 1,5 tuny na hektar, ale vyvážit by to měla lepší kvalita chmele. "První vzorky vychází velmi dobře, obzvlášť proti loňsku," řekl Kořen.

Jenže právě vydatná loňská úroda teď dělá zemědělcům problémy; pivovarský trh ve světě totiž stagnuje, chmele je nadbytek a poslední dvě úrody skončily zčásti ve skladech, což dále snižuje poptávku. Čeští chmelaři letos budou sklízet jen na 4750 hektarech, což je zhruba o deset procent méně než vloni a i celosvětová plocha chmelnic klesla asi o pět procent. Ani to ale nestačí a ceny klesají dál. Záleží sice na konkrétní smlouvě, ale často se už dostaly pod 180.000 korun za tunu, což je dolní hranice výrobních nákladů.

"Situace na trhu není příznivá. Chmelaři zřejmě naplní smluvní závazky a když zbude něco navíc, možná to tam nechají raději stát. Bude záviset na ceně, kterou jim za to někdo nabídne, ale asi na to dojde. Za celých 41 let v branži jsem takovou situaci nezažil," prohlásil Kořen po setkání s některými zemědělci. Samotné sklizení chmele vyjde zhruba na 60.000 korun za tunu. Česání začne 16. srpna ve středisku Stekník.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK